Zalety żarówek LED

Żarówki LED bez wątpienia należą do najnowocześniejszych osiągnięć technologii oświetlenia. Wśród ich zalet wymienia się najczęściej wysoką wydajność i niewielki pobór mocy, co dla użytkownika oznacza oczywiście oszczędności finansowe.

Technologia LED ma jednak znacznie więcej zalet, dzięki czemu stała się popularnym rozwiązaniem nie tylko dla domów, ale również zastosowań przemysłowych – zwraca uwagę nasz rozmówca z firmy MT LED. Jakie jeszcze korzyści daje sięgnięcie po żarówki tego typu?

Oszczędne żarówki LED

Żarówki, a właściwie diody LED, jak wspomnieliśmy już wcześniej, są bardzo oszczędne. Z czego to wynika?

Po pierwsze, żarówki LED mają bardzo dużą sprawność, co oznacza minimalne straty w czasie przetwarzania prądu na światło. Po drugie, w żarówkach typu LED nie występuje zjawisko „uderzenia prądowego” podczas włączania. Innymi słowy, nie spotykamy się tutaj z większym poborem mocy w chwili zapalania, co jest normą w zwykłych żarówkach.

Po trzecie, żarówki LED charakteryzują się niezwykle długą żywotnością. Szacunkowy czas pracy żarówki LED określa się na około 25 tysięcy godzin, przy czym żarówki takie są zwykle objęte 3-letnią gwarancją. Co więcej, diody LED nie gasną nagle, jak zwykłe żarówki – po upływie przewidywanego czasu pracy, określonego w karcie produktu, dioda zacznie powoli przygasać, dając użytkownikowi czas na spokojny wybór i zakup nowej żarówki.

Ekologiczne żarówki LED

Długa żywotność oświetlenia LED jest zbawienna nie tylko dla portfela użytkownika, ale także dla środowiska. Mniejsza częstotliwość wymiany żarówek oznacza przecież zmniejszenie produkcji odpadów. Ekologii sprzyja również niewielki w porównaniu do zwykłych żarówek pobór energii elektrycznej oraz fakt, że tego typu świetlówki nie zawierają rtęci.

Bezpieczne żarówki LED

Żarówki LED, ze względu na zwartą budowę i niewielkie rozmiary, bardzo trudno potłuc czy uszkodzić w inny sposób. Ponieważ nie rozgrzewają się do bardzo wysokich temperatur, nie stanowią tak dużego zagrożenia pożarowego, jak ich tradycyjny odpowiednik.

Niniejszy tekst opisuje tylko kilka najważniejszych z punktu widzenia użytkownika zalet żarówek LED. Inne korzyści wynikające ze stosowania tej technologii to m.in. łatwość skupienia wiązki światła, możliwość świecenia na określony kolor czy brak emisji UV.