Jak działają układy pneumatyczne?
Czynnikiem roboczym, niezbędnym do funkcjonowania układów pneumatycznych jest sprężone powietrze. Za ich wytwarzanie odpowiedzialne są urządzenia zwane kompresorami lub sprężarkami, napędzane najczęściej energią elektryczną lub paliwami. W jaki sposób sprężone powietrze wprawia układ w ruch? Przykładem niech będzie wirnikowy silnik pneumatyczny. Jego głównymi elementami są cylinder, wirnik z łopatkami (liczba łopatek zależy od rodzaju silnika, zazwyczaj wynosi ona w granicach od 3 do 10), przednia i tylna pokrywa cylindra z łożyskiem wirników oraz wał napędowy.
Sprężone powietrze wyprodukowane przez kompresor za pośrednictwem przewodu tłoczone jest do cylindra z jednej strony wirnika, gdzie dostaje się między jego łopatki. Powstaje w ten sposób różnica ciśnień między częściami cylindra rozdzielonymi przez wirtnik – w każdym układzie ciśnienie dąży do wyrównania. Aby do tego doszło, powietrze napływające do cylindra z jednej strony przeciska się na drugą stronę wirnika, jednocześnie wprawiając go w ruch dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu łopatek. Pracujące łopatki ponadto zostają dociśnięte do wewnętrznych ścian cylindra, co uniemożliwia powietrzu prześlizgnięcie się na drugą stronę ponad, a nie między nimi. Obracający się wirnika wprawia w ruch wał napędowy, który przenosi energię kinetyczną na kolejne elementy danego urządzenia, np. wiertło. Moc oraz moment obrotowy silnika wirnikowego w dużej mierze zależy od ciśnienia czynnika roboczego.
Układy pneumatycznie nie składają się jednak wyłącznie z silników, ale również z różnego rodzaju siłowników, rozdzielaczy oraz zaworów. Szeroki ich wybór znajdziemy w ofercie firmy AirNET.