Zasada działania układów pneumatycznych

Urządzeniami pneumatycznymi nazywamy bardzo szeroką grupę narzędzi i mechanizmów, które do swojego funkcjonowania wymagają energii, przenoszonej za pomocą sprężonego powietrza. Obok układów hydraulicznych znajdują one bardzo szerokie zastosowanie w takich gałęziach gospodarki jak przemysł i budownictwo. Układy pneumatyczne składają się z napędów oraz urządzeń służących do ich sterowania – często można spotkać urządzenia łączące obie funkcje.

uklady pneumatyczne

Jak działają układy pneumatyczne?

Czynnikiem roboczym, niezbędnym do funkcjonowania układów pneumatycznych jest sprężone powietrze. Za ich wytwarzanie odpowiedzialne są urządzenia zwane kompresorami lub sprężarkami, napędzane najczęściej energią elektryczną lub paliwami. W jaki sposób sprężone powietrze wprawia układ w ruch? Przykładem niech będzie wirnikowy silnik pneumatyczny. Jego głównymi elementami są cylinder, wirnik z łopatkami (liczba łopatek zależy od rodzaju silnika, zazwyczaj wynosi ona w granicach od 3 do 10), przednia i tylna pokrywa cylindra z łożyskiem wirników oraz wał napędowy.

Sprężone powietrze wyprodukowane przez kompresor za pośrednictwem przewodu tłoczone jest do cylindra z jednej strony wirnika, gdzie dostaje się między jego łopatki. Powstaje w ten sposób różnica ciśnień między częściami cylindra rozdzielonymi przez wirtnik – w każdym układzie ciśnienie dąży do wyrównania. Aby do tego doszło, powietrze napływające do cylindra z jednej strony przeciska się na drugą stronę wirnika, jednocześnie wprawiając go w ruch dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu łopatek. Pracujące łopatki ponadto zostają dociśnięte do wewnętrznych ścian cylindra, co uniemożliwia powietrzu prześlizgnięcie się na drugą stronę ponad, a nie między nimi. Obracający się wirnika wprawia w ruch wał napędowy, który przenosi energię kinetyczną na kolejne elementy danego urządzenia, np. wiertło. Moc oraz moment obrotowy silnika wirnikowego w dużej mierze zależy od ciśnienia czynnika roboczego.

Układy pneumatycznie nie składają się jednak wyłącznie z silników, ale również z różnego rodzaju siłowników, rozdzielaczy oraz zaworów. Szeroki ich wybór znajdziemy w ofercie firmy AirNET.