Zasady czyszczenia obuwia skórzanego.

Buty skórzane to jeden z najważniejszych elementów naszego stroju. Niemniej jednak muszą być one czyste i zadbane. To właśnie dzięki odpowiedniej dbałości nasze pantofle, kozaczki lub szpileczki będą nam służyć przez długi czas i zachowają swój nienaganny wygląd. Warto jednak pamiętać, że podstawą właściwej konserwacji i pielęgnacji obuwia, jest wiedza na temat materiału z jakiego buty wykonano.

czyszczenie-butow

Zadbane buty to podstawa

Obuwie skórzane potrafi doskonale uzupełnić niemalże każdą stylizację. Wiele jego zalet przemawia za kupnem właśnie takiego obuwia – skóra przepuszcza powietrze, jest miękka i dopasowuje się do kształtu stopy. Ponadto, w przeciwieństwie do sztucznych materiałów, nie pęka i nie kruszy się. Warto jednak zdecydować się na zakup produktów sprawdzonego producenta, na przykład firmy PPH Gamis G. Skrzypczyk, której głównym profilem działalności od ponad piętnastu lat jest produkcja obuwia damskiego i młodzieżowego ze skóry naturalnej. Bez względu jednak, czy jest to eleganckie wyjście do teatru, czy spotkanie w gronie przyjaciół, należy pamiętać, że tego typu materiał wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Oczywiście o obuwie należy dbać przez cały rok, ale szczególną uwagę należy na konserwację należy zwrócić w sezonie jesienno-zimowym. To wtedy właśnie jest ono szczególnie narażone na działanie wilgoci, błota, a także różnego rodzaju soli i chemii drogowej. Dlatego też warto pamiętać, że inaczej konserwuje się obuwie wykonane ze skór gładkich, a inaczej zamszowe.

Skóra licowa

Buty ze skóry licowej mają najczęściej gładką powierzchnię. Uzyskuje się ją poprzez obróbkę mechaniczną skóry i pokrycie jej specjalnymi woskami. Podstawowym środkiem do pielęgnacji tego typu obuwia jest pasta do butów. Przed nałożeniem pasty buty należy dokładnie umyć. Można do tego użyć wilgotnej gąbki z delikatnym środkiem myjącym. Zanim jednak przystąpimy do nakładania jakichkolwiek środków należy pamiętać o tym, że muszą być one suche. Buty przemoczone należy suszyć w temperaturze pokojowej i najlepiej wypełnione prawidłami drewnianymi. Zanim zaczniemy czyszczenie wyjmijmy z butów sznurówki, pozwoli to na dokładną aplikacją środka. Po nałożeniu pasty i odczekaniu kilku minut polerujemy powierzchnię skóry. Zarówno proces nakładania pasty jak i polerowania możemy wykonywać za pomocą specjalnych szczotek lub ściereczek. Jeżeli na naszych butach pojawiły się niewielkie uszkodzenia skóry, można je zatuszować za sprawą kremów do skór z pigmentem na bazie wosku, która odświeżają i wzmacniają kolor buta, pokrywają niewielkie rysy i przebarwienia oraz sprawiają, że zarówno obuwie damskie, jak i męskie wygląda jak nowe.

Zamsz

Nieco inaczej wygląda dbanie o obuwie zamszowe. Materiał ten znany jest jako jeden z tych, które nie są łatwe w pielęgnacji. Przede wszystkim należy unikać zmoczenia, które dla niezabezpieczonych przed wilgocią skór szorstkich potrafi być zabójcze, dlatego też przed pierwszym wyjściem warto je zaimpregnować specjalnym preparatem. Zarówno w procesie czyszczenia jak i renowacji koloru butów z zamszu niezbędna będzie specjalna szczotka, która przy czyszczeniu pomoże w dotarciu do wszystkich zabrudzonych włókien, a przy renowacji koloru ułatwi rozprowadzenie i wniknięcie pigmentu. Jej przednia część wykonana jest
z krótkich drucików, a tylna z miękkich gumowych wypustek. Szczotki te mają także specjalnie wyprofilowane krawędzie w postaci ząbków  umożliwiających wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc buta. Do odświeżenia koloru zamszu przeznaczone są specjalne pasty w płynie.

Buty ze skóry to wygoda i ponadczasowa elegancja, którą dzięki odpowiedniej pielęgnacji będziemy mogli cieszyć się przez wiele lat.