Zastosowanie elastycznych pianek poliuretanowych

Z poliuretanami mamy do czynienia nadzwyczaj często, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Są to łatwo przetwarzalne substancje chemiczne, z których produkuje się włókna elastyczne mające różnorodne zastosowanie. Jednym z nich są pianki poliuretanowe, zwane również PUR lub PU, wykorzystywane w wielu branżach.

pianki-poliuretanowe

Doskonały materiał do izolacji budynków

Można powiedzieć, że poliuretany stanowią większą część naszego życia. To z nich produkowane są krzesła, łóżka, samochody, buty, podłogi czy mosty. Szczególną rolę odgrywają pianki poliuretanowe, które otrzymuje się w wyniku spontanicznej reakcji między poliestrami i polieterami. Mają one szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle sportowym, meblowym, szklarskim czy w branży rehabilitacyjnej.

Ze względu na swoje właściwości izolacyjne pianki poliuretanowe służą bardzo często jako izolacja budynków. Jest to niedrogi, bezpieczny i wytrzymały sposób na to, aby zmniejszyć emisję związków węgla, która prowadzi do globalnego ocieplenia. W zimie zmniejszają straty ciepła, natomiast w warunkach wysokich temperatur pomagają w chłodzeniu budynków, co przekłada się na ograniczenie kosztów wynikające z wykorzystania klimatyzacji. Inną zaletą zastosowania poliuretanów w budynkach jest to, że są one trwalsze i nie potrzebują dużej ilości prac konserwacyjnych. Ponadto panele izolacyjne wykonane z tego materiału są lekkie, odporne na wilgoć i łatwe w instalacji.

Poliuretan w sypialni i kuchni

W odpowiednio ocieplonych mieszkaniach znajduje się wiele przedmiotów wykonanych z poliuretanu. Dzięki temu, że pianki dostosowują się do kształtów ciała są wykorzystywane właśnie do produkcji mebli tapicerowanych o wyższej gęstości, takich jak: poduszki, wypełnienia, podłokietniki i zagłówki, a także materace sypialniane. W kuchni można je spotkać w lodówkach i zamrażarkach – pianki poliuretanowe stanowią znakomity materiał izolacyjny pozwalający na przechowywanie żywności w niskiej temperaturze.

Inne zastosowania pianek poliuretanowych

Przemysł sportowy również wiele zawdzięcza temu materiałowi. Pianki wykorzystuje się przy produkcji ochraniaczy, materaców oraz mat, które pozwalają na bezpieczne przeprowadzenie np. treningów zapaśniczych. W rehabilitacji używa się je do wytwarzania wałków, klinów lub sześcianów profilowanych, a także jako wkład do sprzętu ćwiczeniowego.

Ponadto pianki poliuretanowe znajdują zastosowanie jako poduszki kompensacyjne, podkład pod wykładzinę dywanową oraz przekładki amortyzacyjne w transporcie szkła – dodaje ekspert firmy JAG PPH Spółka z o.o., która jest renomowanym producentem pianki poliuretanowej.