Zastosowanie kosiarek w pracach rolniczych

Kosiarki to dość popularny i znany sprzęt, który wszakże przez zwykłych zjadaczy chleba najczęściej kojarzony jest przede wszystkim z przystrzyganiem trawników. Oczywiście jest to skojarzenie jak najbardziej trafne, jako że sprzęt ten często widywany jest w naszych ogrodach i parkach. Kosiarka jednak jest także narzędziem chętnie wykorzystywanym i to w bardzo dużym zakresie w szeroko pojmowanym rolnictwie.

Kosiarki dla rolnictwa

W jakich obszarach rolnictwa stosowane są kosiarki

Rolnictwo to nie tylko wielohektarowe pola zbożowe, ziemniaczane czy buraczane i inne tego typu areały, lecz także mniejsze lub większe hodowle zwierząt oraz ogrodnictwo i sadownictwo. Wiadomo, że na wielkoobszarowych uprawach w czasie żniw i sprzętu innych roślin królują dzisiaj niepodzielnie wieloczynnościowe maszyny, czego klasycznym przykładem są np. kombajny zbożowe, które nie tylko zetną, lecz także wymłócą, a czyste ziarno wsypią na przyczepy. Wszechobecne kiedyś w czasie żniw kosiarki, teraz już mocno przekonstruowane i w nowej odmłodzonej postaci znajdują dzisiaj zastosowanie w zupełnie innych obszarach rolnictwa, a przede wszystkim przy uprawach łąkowych, leśnych oraz przy utrzymywaniu w należytym stanie sadów, a także obejść gospodarstw rolnych. Przykłady kosiarek służących tym celom, przedstawimy w dalszej części artykułu, korzystając z informacji, które na ich temat uzyskaliśmy od polskiego producenta kosiarek, firmy ORKAN.

Kosiarki dla rolnictwa – niektóre modele

Jak to często bywa z wieloma innymi rzeczami, także kosiarki można klasyfikować wedle rozmaitych kryteriów: zastosowania, rodzaju konstrukcji lub napędu, czy wedle wielkości. Biorąc to wszystko razem pod uwagę, możemy wyróżnić następujące kosiarki:

 • tylno-boczne,
 • tylno-przenie,
 • tylne,
 • zbierające,
 • ogrodowe,
 • leśne,
 • lekkie,
 • ciężkie,
 • z uchylną klapą i zabezpieczeniem.

Poniżej zaprezentujemy te modele kosiarek, które wedle naszej oceny mogą się przydać w każdym większym lub mniejszym gospodarstwie rolnym.

 • ORKAN KTBC/Z tylno-boczna ciężka z klapą. To maszyny bijakowe do zadań specjalnych. Mogą one nie tylko kosić, lecz nawet rozbijać gałęzie i krzaki.
 • ORKAN KTKS z otwieraną tylną klapą umożliwiającą rozrzut koszonego materiału. Dzięki funkcji przesuwu hydraulicznego organ roboczy kosiarki może być wysuwany w bok, co znakomicie ułatwia wykaszenie pod konarami drzew lub pod krzewami Doskonała do koszenia nieużytków, łąk, zachwaszczonych upraw oraz pozostałości po zebraniu kukurydzy i różnych zielonek oraz do rozdrabniania słomy pozostawionej przez kombajn.
 • ORKAN KTBC/K to ciężka maszyna z funkcją rozdrabniania i rozrzucania skoszonego materiału. Przeznaczona do wykaszania poboczy rowów, skarp, oraz wszelkich innych terenów zielonych.
 • ORKAN KL to ciężka maszyna o wyjątkowo trwałej konstrukcji. Przeznaczona do niszczenia zarośli i pozostałości leśnych, niezwykle użyteczna przy karczowaniu terenu, konserwacji leśnych duktów i rekultywacji nieużytków rolnych.

Moglibyśmy w tym miejscu rzecz jasna wymienić jeszcze wiele typów kosiarek, także innych marek, jednak już tylko tych kilka przykładów chyba w wystarczająco dobitny sposób udowadnia, że maszyny te w dalszym ciągu są i będą nadal bardzo potrzebne w rolnictwie.

śr. ocena 0 / głosów 0