Zastosowanie metali nieżelaznych

Jak wskazuje nazwa, do metali niezależnych zaliczamy wszystkie stopy, które nie zawierają w swoim składzie żelaza, na przykład mosiądz, mosiądz wysokoniklowy, brąz – oraz tzw. metale kolorowe jak miedź, aluminium, cyna, ołów, cynk, srebro, złoto, brąz i mosiądz. Dzięki zróżnicowanym właściwościom, wykorzystywane są w wielu dziedzinach przemysłu.

metale niezelazne

Przykłady zastosowania metali niezależnych w przemyśle

W przemyśle najczęściej wykorzystuje się metale, które posiadają tzw. pamięć kształtu. Stosując metale zamiast innych materiałów, możliwe jest obniżanie kosztów ich produkcji. Metale, którym obróbka termiczna lub mechaniczna (np. walcowanie, ciągnienie) nadała odpowiedni kształt zwyczajnie go zachowują. Jest możliwe produkowanie elementów wielkogabarytowych jak i miniaturowych. Metale niezależne zwykle kojarzą nam się z blachami, taśmami i pasmami. Tymczasem wytwarza się z nich także drobne połączenia elektryczne, zawory bezpieczeństwa, regulatory przepływu wody w grzejnikach, elementy siłowe czy stanowiące części układów tłumiących – mówi specjalista z Walcowni Metali Niezależnych”Łabędy”S.A. z Gliwic.

Medycyna i wnętrzarstwo

Metale niezależne znalazły także swoje zastosowanie w medycynie. Wytwarzane są z nich nie tylko narzędzia wykorzystywane przez lekarzy do przeprowadzania zabiegów i operacji. Z tytanu na przykład wykonuje się implant kości, które są trwalsze i zdrowsze dla organizmu pacjenta. Drobne implanty wykonuje się również ze złota. Ciekawostką jest, że bar wykorzystywany jest jako kontrast do zdjęć RTG, a beryl jest elementem składu cementu dentystycznego. Metale niezależne są stosunkowo łatwe w obróbce, nie ulegają biodegradacji i są plastyczne. Dzięki temu wykorzystywane są także do dekoracji wnętrz. Powłoki z metali niezależnych wykorzystywane są w architekturze by nadać pomieszczeniom nowoczesnego designu. Chrom na przykład jest częścią składu garbników do skór, choć nie zostawia na nich metalicznego blasku. Przy wykorzystywaniu metali niezależnych ogranicza nas właściwie tylko wyobraźnia, ponieważ ze względu na ich zróżnicowane właściwości, mogą znaleźć zastosowanie w niemalże każdej branży.