Zastosowanie taśm sprężynowych

Taśmy sprężynowe stalowe znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie, przemyśle oraz w innych branżach. Wykorzystuje się je między innymi jako taśmy zabezpieczające, mocujące albo element systemów spinania. Taśmy sprężynowe dostępne są w różnych wymiarach i mogą mieć różny sposób wykończenia (np. krawędzie cięte albo krawędzie zaokrąglone).

tasmy sprezynowe

Właściwości

Do produkcji taśm sprężynowych nierdzewnych wykorzystuje się stal nierdzewną. Jest to gatunek tzw. stali jakościowej, która ze względu na zawartość chromu jest odporna na  niszczenie pod wpływem chemicznej lub elektrochemicznej reakcji z otaczającym środowiskiem. Mówiąc potocznie, właściwość ta oznacza odporność na korozję.

Taśmy sprężynowe nierdzewne są odporne na promieniowanie UV oraz wysokie i niskie temperatury. Ponadto,  dobrze znoszą obciążenia mechaniczne oraz wibracje. Produkuje się je w różnych wymiarach. Dla przykładu, w ofercie firmy FHU.Hax-Inox dostępne są taśmy o następujących wymiarach:

  • grubość od 0,05 mm do 4,0 mm,
  • szerokości od 3,0 mm do 2000 mm,
  • długości formatek ciętych z taśm od 200 mm do 6000 mm w arkuszach i dowolna długość w formie kręgów.

Po wyprodukowaniu, taśmy mogą być dostarczone w różnych formach i opakowaniach. Możliwa jest dostawa w tak zwanych kręgach (o różnych średnicach wewnętrznych), szpulach, a także dostawa w odcinkach prostych o dowolnych długościach ciętych z taśm. Wykorzystywana do produkcji taśm stal cechuje się wysoką twardością oraz wytrzymałością na rozciąganie w zakresie ok. 900-1200 MPa.

Zastosowanie

Szczególnym zastosowaniem nierdzewnych taśm sprężynowych jest mocowanie. Za pomocą krótkich odcinków taśmy można przymocować np. kable, przewody wentylacyjne, maszty a nawet słupy. Ponadto taśmy stalowe są także używane do zabezpieczania ciężkich lub  bardzo ciężkich ładunków. Taśmy te doskonale spełniają swoją rolę, ponieważ są nie tylko są wytrzymałe na obciążenia mechaniczne, ale także na zmienne warunki atmosferyczne.