Złocenie chemiczne – charakterystyka

Złoto jest najcenniejszym ze znanych nam kruszców. I choć kojarzy się przede wszystkim z kosztowną biżuterią, jego niepowtarzalne właściwości sprawiają, że wykorzystuje się je również w bardziej praktycznych celach, w tym do poprawy trwałości nowoczesnej elektroniki.

Powierzchnie pokryte złotem charakteryzują się doskonałą odpornością na korozję i bardzo dużą trwałością – wyjaśnia nasz rozmówca z krakowskiej firmy ELBIT. Złocenie podnosi także zdolność przewodzenia elektrycznego, toteż taki sposób wykańczania powłok stosowany jest powszechnie w branży elektronicznej i elektrotechnicznej.

Złocenie galwaniczne a chemiczne

Współcześnie znane są rozmaite sposoby tworzenia złoceń, a tym złocenia galwaniczne i chemiczne. Ten drugi rodzaj tworzenia powłok zapewnia uzyskanie warstwy czystego złota, bez minimalnej domieszki dodatków stopowych.

Złocenie chemiczne – parametry powłoki

Powłoki osiągane w procesie złocenia chemicznego charakteryzują się równomierną grubością na całej powierzchni elementu. Co więcej, jest to metoda umożliwiająca stworzenie najcieńszej warstwy złocenia, o grubości w zakresie 0,05-0,1 µm.

Zastosowanie złocenia chemicznego

Powłoki złocone chemicznie charakteryzują się dodatkowo bardzo dobrą lutownością i przyczepnością, dzięki czemu znalazły najszersze zastosowaniu w przygotowaniu obwodów drukowanych.

Choć złocenie chemiczne jest najchętniej stosowaną techniką tworzenia powłok dla obwodów drukowanych, istnieją tu niestety pewne ograniczenia. Jednym z nich są max. wymiary obwodu, które nie mogą przekraczać 40×35 centymetrów.

Wybierając metodę wykonania powłoki należy także pamiętać o ograniczeniach wytrzymałościowych masek przeciwlutowniczych. Dlatego złoceniu chemicznemu możemy poddawać wyłącznie obwody nieposiadające powłoki cynowo-ołowiowej.