Złotnik czy jubiler? Gdzie udać się po złotą biżuterię?

Dziś najmodniejsze stały się wielkie sklepy z biżuterią o szumnych nazwach, światowe marki, których pudełeczko niejednokrotnie znaczy więcej niż sam kamień znajdujący się w środku. Po małych pracowniach złotniczych, tak popularnych jeszcze niedawno, pozostały już tylko wspomnienia albo zakurzone i stare drzwi w zapomnianym budynku. Czy warto udać się na poszukiwanie renomowanego złotnika z tradycjami, polecanego pocztą pantoflową, zamiast wizyty w sklepie biżuteryjnym reklamowanym przez gwiazdy w TV? Jakie zalety ma biżuteria zamówiona bezpośrednio u mistrza złotnictwa i gdzie takiego szukać? Wreszcie gdzie udać się po biżuterię: do złotnika czy do jubilera?

zlotnik

Złotnik – kto to taki?

Złotnik to fach, który wymaga odpowiednich predyspozycji, niezbędnej wiedzy, a także wielu umiejętności, np. precyzji, wyczucia estetyki czy zdolności manualnych. Zawód złotnika ma bardzo długą tradycję, dawniej złotnik być prawdziwym mistrzem, artystą i jednocześnie rzemieślnikiem. Dziś coraz rzadziej udajemy się po zakup biżuterii do samego złotnika.

Co robi złotnik? Jego praca jest fundamentalna, obejmuje wstępną obróbkę metalu oraz wszystkie pozostałe czynności pozwalające uzyskać oczekiwany kształt i wygląd. Do zadań złotnika należą topienie metalu, odlewanie, walcowanie, lutowanie, nitowanie, grawerowanie i inne.

Jubiler – czym różni się od złotnika?

Zawód jubilera zdecydowanie różni się od złotnika, a, jak się okazuje, obie postaci są ze sobą często mylone. Jubiler to osoba, która jest znawcą biżuterii i/lub zajmuje się sprzedażą biżuterii. Dobry jubiler doskonale zna się na kruszcach, ich właściwościach, potrafi doradzić i podzielić się specjalistyczną wiedzą. Niestety nie każdy sprzedawca, którego określa się mianem jubilera, jest specjalistą w tej dziedzinie.

Jak widzimy, dzisiaj mamy do czynienia z jubilerami (albo sklepami lub sieciami sklepów z biżuterią). Złotnicy stali się którymś z kolei ogniwem w łańcuchu pośredniczenia z klientem. Kupujemy od sprzedawców (jubilerów) biżuterię wykonaną przez złotników.

Gdzie udać się po biżuterię?

Dawniej kupowano bezpośrednio od złotnika – co dzięki temu zyskiwano? Przede wszystkim za biżuterię kupowaną bezpośrednio u złotnika zapłacimy mniej. Nie ponosimy wówczas kosztów za markę, firmowe pudełko ani inne opłaty, które sklep narzuca.

Do złotnika najczęściej przychodzimy z konkretnym zamówieniem, możemy wykonać nową biżuterię z przyniesionych starych wyrobów ze złota.

Gdzie znaleźć złotnika? Zwykle o dobrych złotnikach krążą wieści, ludzie polecają sobie nawzajem zaufanych i rzetelnych specjalistów. Jeśli szukasz wyjątkowej biżuterii, za którą nie chcesz przepłacić, znajdź złotnika w swoim mieście.