Znaczenie konserwacji hal stalowych

Hale stalowe to coraz popularniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o wznoszenie obiektów m.in. przemysłowych, magazynowych czy handlowych. Ich budowa jest szybka i tania, a konstrukcja lekka i jednocześnie wytrzymała. W wyniku eksploatacji i ekspozycji na działanie czynników atmosferycznych każdy budynek wymaga jednak regularnych przeglądów i konserwacji, aby dłużej był w stanie pełnić swą funkcję w sposób bezpieczny i estetyczny.

Zarówno nieprzewidziane uszkodzenia, jak i skutki zwykłego zużycia najczęściej nie stanowią żadnego zagrożenia dla nośności konstrukcji hali stalowej. Mogą niestety ujemnie wpływać na jej walory wizualne, co jest w stanie wpłynąć na morale, a więc też efektywność zatrudnionej załogi oraz na wizerunek przedsiębiorstwa, do którego należy obiekt, w oczach jego klientów i kontrahentów.

– Ważne, aby wszelkie defekty wykrywać i usuwać na bieżąco, dzięki czemu nie przekształcą się z czasem w poważniejsze usterki – podkreśla ekspert z wyspecjalizowanej w projektowaniu, montażu i serwisie hal stalowych firmy Profix.

Ryzyko korozji

Elementy konstrukcyjne mocniej narażone na występowanie czynników korozyjnych (m.in. opadów czy promieniowania ultrafioletowego) muszą być poddawane regularnej kontroli. Miejsca, w których zaczynają powstawać ogniska korozji, należy starannie wyczyścić i zagruntować, a następnie zabezpieczyć specjalnymi nawierzchniowymi środkami tworzącymi powłokę antykorozyjną. Oprócz fragmentów konstrukcji hal stalowych zabezpieczać w ten sposób można także kominy, silosy, zbiorniki różnego typu czy też stalowe rury.

Naprawa lub wymiana

Jeśli naprawa danego elementu jest niemożliwa albo nieopłacalna, wówczas w ramach prac serwisowych następuje jego wymiana. Ma to miejsce np. podczas naprawy obudów, zwykle przeprowadzanej w przypadku obiektów o elewacjach wykonanych z płyt warstwowych. Oprócz wymiany takich płyt na nowe, można też nałożyć arkusze blachy stalowej na płyty już istniejące. Decyzja o podjęciu odpowiedniego działania zależy od rodzaju uszkodzenia i miejsca, w którym ono występuje.

Korzyści

Inną często przeprowadzaną w ramach konserwacji hal stalowych czynnością jest naprawa dachu, polegająca m.in. na dociepleniu go z użyciem membrany PCV, wymianie rynien oraz obróbek szczytów czy świetlików połaciowych. Niezależnie od tego, jakie prace serwisowe należy wykonać, regularne zlecanie ich wyspecjalizowanej firmie pozwala stale monitorować stan konstrukcji budynku i w porę reagować na powstanie każdej usterki. Nie wspominając oczywiście o tym, że zachowany zostaje wysoki poziom estetyki oraz istotnie rosną szanse na efektywne użytkowanie hali stalowej przez wiele lat.