Znaczenie recyklingu dla człowieka i środowiska

Recykling – słowo, które od wielu lat wzbudza wiele emocji, nierzadko skrajnych. Faktem jest jednak, że recykling staje się coraz bardziej powszechny, a w wielu miejscach – zwłaszcza w miastach – jest już wręcz obowiązkowy. Nie bez powodu – przynosi on wiele wymiernych korzyści nie tylko dla ogólnikowo pojętego środowiska, ale i dla nas samych. Jakie znaczenie ma recykling?

recykling

Fakty i mity

Recykling kojarzy się najczęściej ze złudzeniem, że wszyscy o tym mówią, wielu nawet robi, a efektów nie widać, bo na koniec i tak wszystko trafia do jednego wielkiego kubła i potem na wysypisko. W tym właśnie rzecz – zaczyna brakować miejsc na te wysypiska, dlatego składowanie na nich śmieci jest coraz droższe, a to w konsekwencji przekłada się na wyższe koszta produkcji i opakowań – a na końcu tego łańcucha są ceny naszych ulubionych produktów, które są coraz wyższe. Od pewnego czasu w kawiarniach i fast foodach, kiedy kupujemy kawę na wynos, dostajemy ją nie w plastikowym kubeczku, a w papierowym; dzieje się tak bynajmniej nie dlatego, że ktoś nałożył taki obowiązek, ale dlatego, że ekologiczne produkty są o wiele tańsze, bo po zużyciu można je przetworzyć i wykorzystać ponownie. Dla firm jest to czysty zysk, bo nie muszą wytwarzać nowego materiału, tylko wykorzystują istniejący już papier z recyklingu.  I taka jest idea recyklingu – aby ponownie wykorzystać coś, za co już zapłaciliśmy, żeby nie wydawać pieniędzy po raz drugi.

Jak więc widać, nie jest to ani moda, ani wielkomiejska fanaberia – recykling to filozofia życia, która zaczyna się już na etapie zakupów. Kupując tylko to, co faktycznie potrzebujemy i co możemy wykorzystać ponownie, zwyczajnie oszczędzamy. Nie tylko w sklepie przy kasie, ale i wyrzucając to do śmieci – ponieważ za wywóz śmieci zmieszanych płaci się więcej.

Elektrośmieci

Odpady elektroniczne to osobna kategoria śmieci. O ile odpady żywnościowe czy papier na wysypisku szybko się rozłożą, o tyle pralki, telewizory czy komputery będą się rozkładać przez setki lat. Takie odpady często zawierają w sobie substancje, które nie tylko wolno się rozkładają, ale są dla środowiska silnie trujące. O ile oczywiście nie zostaną odpowiednio zutylizowane – a nie jest to prosty proces. Każde takie urządzenie musi być podzielone na części, które następnie są segregowane i grupowane na te, które można odzyskać i po regeneracji używać ponownie oraz na te, które mogą być przetopione i wykorzystane jako surowiec w fabrykach; natomiast substancje szkodliwe muszą być unieszkodliwione. Przeciętne wysypisko nie zajmuje się takimi czynnościami, dlatego tego typu odpady należy oddać firmom, które się tym zajmują, jak np. firma Ago Recykling. Takie firmy bardzo często oferują własny dojazd i odbiór odpadów elektronicznych i AGD, więc nie musimy się martwić ich przewozem.