Części oryginalne czy zamienniki? Jak poprawnie wybrać część zamienną?

Żaden samochód nie jest niezniszczalny. Długotrwała eksploatacja, wady fabryczne czy niewłaściwa konserwacja prędzej czy później prowadzą do uszkodzenia pewnych elementów, bez których dalsza jazda staje się niekomfortowa, niebezpieczna lub po prostu niemożliwa. Jest to trudny moment dla każdego kierowcy – wiąże się z koniecznością odstawienia samochodu na pewien czas do serwisu oraz z zakupem części, często bardzo drogich. Wielu kierowców chcących nieco zaoszczędzić decyduje się na kupno zamienników, znacznie tańszych niż oryginalne komponenty od producenta samochodu. Wiąże się z tym jednak pewne niebezpieczeństwo.

czesci zamienne

Dlaczego warto wybierać części oryginalne?

Kupując części dostarczane przez producenta naszego auta i sygnowane jego logo możemy mieć pewność, że są one wykonane z odpowiednich materiałów i zgodnie ze wszystkimi procedurami bezpieczeństwa – są to bowiem te same części, które wykorzystuje się podczas produkcji nowych samochodów. Ich jakość jest potwierdzana przez certyfikaty, wydawane przez odpowiednie instytucje (np. PIMOT – Przemysłowy Instytut Motoryzacji). Wysoka jakość ma jednak swoją cenę, nieraz bardzo wysoką. Ponadto części te można zakupić tylko w autoryzowanych stacjach obsługi danej marki. Warto jednak brać je pod uwagę, gdyż korzystanie z zamienników może prowadzić do utraty gwarancji na samochód.

Co z zamiennikami?

Zamienniki można podzielić na trzy kategorie: Original Equipment Manufacturer, Original Equipment Quality oraz Aftermarket. W pierwszej kategorii znajdują się części wytwarzane przez producentów części oryginalnych – zakłady zajmujące się składaniem samochodów nie robią swoich części samodzielnie, lecz zlecają ich wykonanie innym firmom. Dlatego części OEM pod względem jakości i techniki wykonania nie różnią się niczym od oryginalnych, są jednak znacznie tańsze i dostępne poza autoryzowanymi stacjami obsługi. Posiadają również te same certyfikaty, potwierdzające ich zdatność do użycia. Druga kategoria oznacza części o jakości zbliżonej do jakości oryginalnych części – produkowane są również przez firmy zajmujące się dostarczaniem części do pierwszego montażu, jednak nie konkretnie tego samego rodzaju. Trzecia kategoria to podrobione części pochodzące zazwyczaj od producentów z Chin lub Indii, nie zajmujących się produkcją części pierwszomontażowych. Ich niska cena odpowiada niskiej jakości, części te nie posiadają żadnych certyfikatów – ich zakup jest bardzo dużym ryzykiem, szczególnie jeśli są to komponenty odpowiadające za bezpieczeństwo jazdy, np. klocki hamulcowe.

Wybór części jest kwestią bardzo indywidualną – niektórzy kierowcy na pierwszym miejscu stawiają wysoką jakość, inni szukają oszczędności. Warto przed zakupem komponentów do wymiany brać wszelkie za i przeciw. Zamienniki są znacznie tańsze od części sygnowanych logo marki naszego samochodu, jednak należy sprawdzić, kto jest ich producentem. Ponadto korzystając z nich ryzykujemy utratę gwarancji. Części oryginalne są droższe, jednak najwyższej jakości – ich montaż nie wiąże się ponadto z utratą gwarancji na auto. Szeroki wybór części do samochodów marki Toyota oferuje autoryzowany dealer marki, firma Czajka-Auto.