Czym grozi jazda ze zużytymi łożyskami?

Naprawę niektórych awarii w naszych samochodach można odłożyć na później. Zdecydowanie nie należą do nich usterki łożysk. Ten prosty element mechaniczny używany w wielu miejscach w znacznym stopniu odpowiada za bezpieczeństwo nasze, naszych pasażerów oraz innych kierowców. Czym grozi jazda ze zużytymi łożyskami i dlaczego są one tak istotne?

Do czego służą łożyska w autach?

Łożyska mają najczęściej kształt krążków. Od wewnątrz przy krawędzi umieszczone są kuleczki. Ta, wydawałoby się, prosta konstrukcja jest niezmiernie ważna dla płynności ruchu pojazdu. Łożysko jest potrzebne wszędzie tam, gdzie występują elementy obracające się.

Łożyska występują w wielu odmianach. Tutaj interesują nas łożyska mechaniczne, wśród których wydziela się podtypy: ślizgowe, toczne i sprężyste, a w ich obrębie z kolei dokonuje się jeszcze bardziej precyzyjnych podziałów.

Niezależnie od tego, o którym z typów łożysk mówimy, powinno ono spełniać dwa zadania: umożliwiać płynną pracę elementów obracających się i sprawiać, że części te toczą się, zamiast posuwać, a także chronić elementy obracające się przed działaniem grawitacji. Wszystko to można sprowadzić do uniknięcia tarcia, które znacznie skróciłoby żywotność części oraz spowalniałoby ich ruch.

Dlaczego nie należy jeździć ze zużytymi łożyskami?

Choć łożyska wykonuje się z materiałów odpornych na tarcie i inne czynniki, ich „żywot” nie jest wieczny. Konsekwencją zużycia łożysk jest to, że elementy, które dotychczas gładko się toczyły, zaczynają przesuwać się po podłożu, przez co ich praca nie jest już sprawna, a ponadto ulegają przegrzaniu i zatarciu.

W zależności od miejsca konsekwencje zużycia łożyska mogą być różne, jednak należy wziąć tu pod uwagę ryzyko nie tylko nagłego unieruchomienia pojazdu, ale też groźnego wypadku. Dlatego najmniejsze oznaki zużycia lub uszkodzenia łożysk powinny być powodem wizyty u mechanika i wymiany tych części. Uszkodzone łożysko zaczyna szumieć. Jeżeli zignorujemy ten sygnał, zacznie się ono nagrzewać, koło nie będzie się już swobodnie obracać, a działające na nie siły sprawią, że wypaczy się ono.

Żywotność łożyska, a tym samym elementów od niego zależnych, wynika z jakości wykonania i użytych materiałów. Porządne części mechaniczne można znaleźć na www.polamel.com.pl