Na czym polegają przeprawy promowe dla Cargo?

Transport to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki, która nie tylko generuje wielkie zyski, ale również umożliwia rozwój i funkcjonowanie pozostałych, ważnych dziedzin – przemysłu, rolnictwa i handlu. Najpopularniejszym ze wszystkich rodzajem transportu jest transport samochodowy. W dzisiejszych czasach praktycznie nie ma dla niego granic – dzięki przeprawom promowym ciężarówki z towarem są w stanie łatwo i szybko dotrzeć do krajów oddzielonych od siebie morzem.

Jak wygląda przeprawa promowa dla Cargo?

Towarowe przeprawy promowe odbywają się w regularnych odstępach czasowych – terminarz rejsów ustalany jest najczęściej na cały rok z góry, podobnie jak ich ceny, co znacznie ułatwia przewoźnikom samochodowym organizację transportu. Aby móc skorzystać z promu, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca na pokładzie – możemy jej dokonać na stronie Botrans-Promy, na liniach takich jak DFDS, P&O Freightlines, Stena Line, czy Polferries. Znajdziemy tam przeprawy między wieloma europejskimi portami, w tym polskimi portami w Gdańsku, Gdyni i Świnoujściu. Po uzyskaniu rezerwacji należy po prostu zjawić się w odpowiednim porcie startowym i przystąpić do odprawy – większość przewoźników zaleca stawienie się do niej przynajmniej godzinę przez rozpoczęciem rejsu. Możliwie jest również zakupienie „biletów otwartych”, umożliwiających skorzystanie z najbliższego promu odpływającego w wybranym przez nas kierunku – rozwiązanie takie likwiduje problem opóźnień wynikających z przyczyn niezależnych od kierowcy, bilety otwarte są zazwyczaj ważne przez kilka dni. Z biletów otwartych można skorzystać na krótkich trasach, m.in. Calais-Dover lub Dunkierka-Dover . Po odprawie pojazd zostaje zaokrętowany na promie. W zależności od długości przeprawy i warunków operatora kierowcy mają możliwość odpoczynku poza samochodem w kabinach i spożycia posiłku. Ponadto w przypadku pojazdów przewożących artykuły takie jak żywność wymagająca chłodzenia, możliwe jest skorzystanie z przyłącza elektrycznego, które zasila agregat chłodniczy przy wyłączonym silniku pojazdu. Należy pamiętać, że dokonując rezerwacji zobowiązujemy się do bezwzględnego przestrzegania regulaminu armatora.

Kto może korzystać z przepraw Cargo?

Rejsy towarowe przeznaczone są przede wszystkim dla przewoźników operujących dużymi pojazdami ciężarowymi, jednak mogą bym nimi przewożone również busy oraz mniejsze samochody dostawcze.