Dlaczego powinniśmy odgrzybiać klimatyzację?

Klimatyzacja samochodowa jest bardzo cenionym przez kierowców udogodnieniem, które pozwala na przyjemną jazdę nawet w najbardziej upalne dni. Niestety, jeżeli chcemy, aby to udogodnienie nie miało negatywnego wpływu na nasze zdrowie, musimy pamiętać o tym, żeby należycie o nie dbać. Jednym z podstawowych elementów naszej troski o umieszczony w samochodzie układ klimatyzacji, powinno być jego regularne odgrzybianie.

odgrzybianie klimatyzacji

Siedlisko bakterii i mikroelementów

Klimatyzacja samochodowa, podobnie z resztą jak inne systemy klimatyzacyjne, do swojego działania wykorzystują proste procesy fizyczne. Najważniejszą częścią całego systemu jest krążący po zamkniętym układzie czynnik chłodzący, który w celu zmiany jego temperatury jest na zmianę sprężany i rozprężany. Proces sprężania wiąże się ze schładzaniem czynnika chłodzącego oraz z jednoczesną zmianą jego stanu skupienia. Dokonuje się on w elemencie układu zwanym parownikiem. Przez parownik następnie przepływa powietrze, które schłodzone, dostarczane jest do wnętrza samochodu przez nawiew.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Gastal z Wrocławia, która zajmuje się m.in. świadczeniem kompleksowych usług związanych z serwisem klimatyzacji samochodowej: Parownik w układzie klimatyzacji pełni funkcję wymiennika ciepła, i jako taki narażony jest na pracę w warunkach skrajnego zawilgotnienia. Jest to idealne środowisko do rozwijania się bakterii, grzybów oraz roztoczy, które choć najczęściej są niewidoczne, mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia. Przepływające przez parownik powietrze, następnie jest nawiewane do kabiny, w której jest wdychane przez kierowcę oraz pasażerów. Jeżeli chcielibyśmy, aby stosowanie klimatyzacji w aucie nie miało negatywnego wpływu na nasze zdrowie, koniecznie trzeba co najmniej raz w roku wykonywać operację jej odgrzybiania.

Na czym polega odgrzybianie klimatyzacji

Proces odgrzybiania klimatyzacji można zrobić na trzy sposoby. Wybór tej właściwej zazwyczaj zależy od stopnia zanieczyszczenia parownika oraz całego układu.

Pierwsza metoda odgrzybiania potocznie nazywana jest metodą chemiczną. Polega ona na wprowadzeniu do układu specjalnej pianki, która ma za zadanie dokładne spenetrowanie całego układu, a przede wszystkim ożebrowań parownika, oraz ich dezynfekcję. Metoda ta jest najprostsza i najtańsza, jednak jej przeciwnicy często wskazują na jej małą dokładność, przez co zwykle stosuje się ja w przypadku układów, które nie są bardzo zanieczyszczone.

Znacznie dokładniejsze są dwie inne metody. Pierwszą z nich jest ozonowanie. Ta metoda odgrzybiania polega na wpuszczeniu do wnętrza pojazdu ozonu, który natychmiast zaczyna wchodzić w reakcje ze wszystkimi znajdującymi się w pojeździe drobnoustrojami i doprowadza do ich utlenienia, a następnie całkowitego rozkładu.

Ostatnią powszechnie stosowaną metodą jest odgrzybianie ultradźwiękami. Do tego celu stosuje się specjalne urządzenie, które emituje ultradźwięki rozprowadzające po całym wnętrzu samochodu płyn odkażający. Ultradźwięki powodują, że płyn ten zmienia się w drobną mgiełkę i może przeniknąć do wszystkich zakamarków auta, skutecznie usuwając wszystkie gnieżdżące się w nim bakterię, a także przykre zapachy.