Dlaczego przeglądy okresowe samochodów są ważne?

Regularne kontrole stanu pojazdu pozwolą w porę zauważyć i wyeliminować usterki. Przeważnie kierowcy wykonują jedynie obowiązkowe przeglądy, co jest absolutnym minimum dla utrzymania dobrego stanu samochodu. Auta poruszające się po polskich drogach przeważnie mają dużo więcej powodów by przeprowadzić przegląd, niż wymaga tego prawo.

Przeglądy okresowe samochodów

Kiedy należy przeprowadzać przeglądy okresowe?

Właściciele samochodów 5-letnich i starszych są zobowiązani do przeprowadzania badania w stacji kontroli pojazdów raz do roku. Badania techniczne przeprowadza się również w sytuacjach, gdy kontrola drogowa lub Inspekcja Transportu Drogowego uzna, że samochód nie spełnia norm bezpieczeństwa. Ze względu na eksploatację i bezpieczeństwo podczas jazdy warto przeprowadzać kontrole częściej. Producenci w instrukcji obsługi i serwisowania samochodu podają ilość kilometrów, po której powinno się przeprowadzić przegląd. Jeśli jednak samochód był używany przez kilku właścicieli lub pochodzi sprzed 2000 roku, takiej informacji możemy nie posiadać. Termin przeglądów może także być ustalony przez komputerpokładowy, który wylicza go na podstawie dotychczasowej eksploatacji.

Czynności wykonywane podczas przeglądu

Przeglądy okresowe mają duży wpływ na funkcjonowanie samochodu. Ma to przełożenie na ograniczenie przyszłych wydatków związanych z serwisowaniem. Różne modele pojazdów mogą wymagać innych procedur kontrolnych, jednak przegląd uwzględnia przede wszystkim to, co dotyczy wszystkich samochodów. Serwisanci uzupełniają lub wymieniają olej silnikowy i inne płyny, kontrolują zużycie paska rozrządu i pasków klinowych, czyszczą lub wymieniają filtry oleju w dieslach i świece w samochodach benzynowych.

Doświadczony diagnosta ze stacji diagnostycznej KROS dodaje: Podczas przeglądu sprawdza się także ciśnienie w oponach, zużycie bieżnika, klocki i tarcze hamulcowe oraz oświetlenie. Do tego można sprawdzić stan instalacji elektrycznej, wyczyścić  filtr powietrza oraz sprawdza działanie klimatyzacji.

Wpływ na bezpieczeństwo pasażerów

Przegląd okresowy obejmuje czynności, których nie wykonuje się przy innych naprawach i których kierowcy nie wykonują samodzielnie. Diagnostyka samochodowa pozwala wykryć usterki zanim staną się poważnym problemem, jak np. w przypadku nieszczelności na osłonach przegubów, które z czasem mogą doprowadzić do uszkodzenia samego przegubu. Dlatego też przeglądy okresowe zapobiegają niespodziewanym awariom, które w najmniej oczekiwanym momencie mogą unieruchomić pojazd. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo pasażerów, jak również innych uczestników ruchu, dlatego należy niezwłocznie niwelować wszelkie zagrożenia.

śr. ocena 5 / głosów 1