Dlaczego warto decydować się na naprawy bezgotówkowe aut?

Kolizja lub wypadek mogą przydarzyć się każdemu, nawet bardzo dobrze radzącemu sobie na polskich drogach kierowcy. Gdy taka sytuacja już się wydarzy i opadną emocje, należy zastanowić się nad sposobem wypłacenia odszkodowania za uszkodzony samochód. Opcje są dwie: gotówkowa lub bezgotówkowa likwidacja szkody. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polegają obie opcje. Zapraszamy do lektury.

Naprawy gotówkowe…

W przypadku gotówkowej likwidacji szkody odszkodowanie wypłacane jest właścicielowi auta, np. z polisy OC sprawcy. Ten sposób nazywany jest również metodą kosztorysową, ponieważ wartość obliczana jest w oparciu o kosztorys planowanych napraw. Gotówkowa likwidacja szkody jest polecana osobom, które nie lubią zbędnych formalności i zależy im na wypłacie odszkodowania w możliwie najkrótszym czasie od zgłoszenia szkody (zazwyczaj wynosi on od 3 do 7 dni). Jest to również metoda, do której zachęcają likwidatorzy szkód z towarzystw ubezpieczeniowych. Wysokość odszkodowania można bardzo często ustalić z nimi podczas rozmowy telefonicznej.

Warto jednak mieć na uwadze, że przedstawiona wycena zawiera podatek VAT na usługi oraz części zamienne, którego koszt niektórzy ubezpieczyciele przerzucają na kierowcę. Ponadto należy przyjrzeć się dokładnie cenom części zamiennych oraz robocizny i porównać je z cenami w autoryzowanej stacji obsługi, a nie niezależnego warsztatu mającego umowę z ubezpieczycielem. Koszty części zamiennych i usług będą zawsze wyższe w autoryzowanej stacji obsługi.

…oraz bezgotówkowe

Decydując się na bezgotówkową naprawę auta, samochód naprawiany jest w warsztacie rozliczającym się z towarzystwem ubezpieczeniowym. W tej sytuacji podstawą wypłaty odszkodowania są faktury VAT. Jest to bardzo wygodna metoda dla kierowcy, który musi jedynie znaleźć odpowiedni warsztat, do którego trafia oszacowana suma odszkodowania. Właściciel nie angażuje swojej gotówki i nie musi zamartwiać się o to, czy kwota obliczona przez ubezpieczyciela będzie w stanie pokryć szkody, zwłaszcza gdy odszkodowanie jest wypłacane z polisy OC sprawy.

Warto dodać, że w takiej sytuacji obowiązkiem firmy ubezpieczeniowej jest zapewnienie samochodu zastępczego na czas naprawy – zauważa specjalista z firmy Max-Auto Serwis  Bogusław Flisikowski  , która oferuje szeroki zakres napraw zarówno samochodów osobowych,  dostawczych jak i ciężarowych , w tym naprawy powypadkowe, prace blacharsko-lakiernicze oraz udostępnienie pojazdów zastępczych na czas naprawy.