Jak dobrze wybrać szkołę nauki jazdy?

Prawo jazdy jest w dzisiejszych czasach niezmiernie przydatnym dokumentem – mogąc prowadzić samochód nie tylko zwiększamy swoją mobilność i niezależność od innych środków transportu, ale również podnosimy swoje szanse na rynku pracy. Żeby je uzyskać, konieczne jest ukończenie kursu w szkole nauki jazdy. Od tego, jaką szkołę wybierzemy w dużym stopniu zależy nasz przygotowanie do samodzielnego prowadzenia auta oraz szanse na zdanie państwowego egzaminu na prawo jazdy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły jazdy?

Na polskim rynku funkcjonuje ponad 5,5 tysiąca szkół jazdy – tak bogata oferta sprawia, że bardzo łatwo trafić na nierzetelnych instruktorów, którzy nie będą w stanie zapewnić nam odpowiedniego przygotowania do jazdy. Podczas wyboru często kierujemy się opiniami znajomych, którzy już ukończyli kurs i pomyślnie zdali egzamin. Jest to normalne postępowanie, jednak w czasie zasięgania rady, warto wypytać o szczegóły:

  • Program nauki – zgodnie z prawem, szkolenie kierowców kategorii B prawa jazdy powinno składać się z 30 godzin lekcji teoretycznych i 30 godzin jazdy. Wiele szkół w celu cięcia kosztów nie prowadzi zajęć teoretycznych lub przeprowadza je w trakcie jazdy. Jest to nielegalna i – przede wszystkim – niebezpieczna praktyka.
  • Zróżnicowanie lekcji – w czasie jazdy powinniśmy zostać przygotowani do jazdy po różnym terenie, od zatłoczonych skrzyżowań i rond, do obszarów niezabudowanych. W każdej z nich kursant uczy się czegoś innego (np. zachowania w dużym mieście, czy wyprzedzania na drogach poza nim)
  • Podejście instruktorów – godzina lekcyjna powinna być wypełniona nauką, płacimy za ten czas i mamy pełne prawo wymagać od instruktora pełnego zaangażowania. Bardzo niewłaściwie jest załatwianie przez niego swoich prywatnych spraw w trakcie naszych lekcji.

Jak sprawdzić rzetelność szkoły?

Bardzo wiele o jakości szkolenia może powiedzieć nam jego cena – jeśli natrafimy na wyjątkowo tanią ofertę powinniśmy mieć się na baczności. Prawdopodobnie szkoła, która proponuje tanie kursy nie jest zbyt rzetelna i nie przygotuje nas należycie do egzaminu – aby się upewnić, powinniśmy sprawdzić wyniki zdawalności uczniów danej szkoły, możemy to zrobić w starostwie. Dobre szkoły na zakończenie kursu przeprowadzają egzaminy wewnętrzne, które pozwalają ustalić, czy kursanci są przygotowani do egzaminu państwowego – warto dowiedzieć się, czy wybrana przez nas szkoła również organizuje takie sprawdziany. Ostatnią rzeczą – lecz nie mniej ważną – jest sprawdzenie stanu pojazdów używanych podczas kursów oraz placu manewrowego.

Profesjonalny kursy na prawo jazdy kategorii A, B, B+E, C, C+E, D znajdziemy w ofercie Ośrodka Szkolenia Kierowców Koszela we Wrocławiu. Jest to szkoła, która posiada własny, nie wynajmowany, plac manewrowy, własne sale wykładowe, parking przy szkole oraz najnowsze pojazdy egzaminacyjne – Toyoty Yaris do kategorii B oraz auta ciężarowe do kategorii C i E/C – MAN 12240 oraz najnowsze auto szkoleniowe w całym województwie dolnośląskim MAN 12250.