Historia samochodów marki Bentley

Twórca marki Bentley, Walter Owen Bentley, budując swoje przedsiębiorstwo miał kierować się jasno określonym celem: Zbudować samochód szybki i dobry, najlepszy w swojej klasie. Przyglądając się niemal stuletniej tradycji produkcyjnej przedsiębiorstwa, nie sposób zaprzeczyć powodzeniu jego misji.

bentley

Początki przedsiębiorstwa były trudne i skromne, jednak założyciel nigdy nie zdecydował się iść na jakiekolwiek kompromisy względem początkowych założeń – wysokiej wydajności samochodów musiał towarzyszyć posmak luksusu. Pierwsze auto sygnowane nazwiskiem Bentleya pojawiło się na drodze New Street Mews w Londynie w roku 1919 – opowiada ekspert z Salonu Samochodów Luksusowych Prestige.

Sukcesy w wyścigach Le Mans

Pierwsze zwycięstwo Bentleya w wyścigu Le Mans przypada na rok 1924, a 4 kolejne nadeszły jeszcze w tej samej dekadzie. Zwycięskie samochody Bentleya ustalały rekordy prędkości i z niesamowitą łatwością pokonywały przeciwników w wyścigu.

Udział w sportowej imprezie o międzynarodowym wymiarze pozwolił nie tylko potwierdzić jakość produkowanych maszyn, ale był też świetnym posunięciem marketingowym. Dzięki wyścigom Le Mans Bentley zjednał sobie przychylność miłośników motoryzacji, umocnił pozycję marki i zapracował na fantastyczny wzrost sprzedaży.

Zmienne losy Bentleya pod nowymi szyldami

Na początku lat 30. firma Bentley Motors Limited zmieniła właściciela i stała się częścią Rolls-Royce’a. Przez kilkadziesiąt kolejnych lat Bentleye były traktowane trochę po macoszemu i ich rola sprowadzała się do prezentowania usportowionej wersji samochodów Rolls-Royce’a.

Dopiero przejście pod sztandar Volkswagena na początku XXI wieku przyniosło swoiste odrodzenie Bentleyom – mówi specjalista z Salonu Prestige. W 2001 Bentley wrócił na tory Le Mans i od razu zdobył sobie miejsce na podium dzięki modelowi EXP Speed 8. Za to już dwa lata później oba Bentleye wystawione w wyścigu zasłużyły się poważnie dla marki, obok wygranej całego wydarzenia zdobywając dwa ważne wyróżnienia – za najbardziej płynne pokonywanie okrążeń i najszybsze okrążenie w wyścigu.

Sposób na doskonalenie

To właśnie udział w wyścigach i chęć odnoszenia kolejnych sukcesów na torach sprawiły, że Bentley wciąż się rozwija. Konstruktorzy Bentleya potrafią wyciągać wnioski zarówno z sukcesów, jak i z porażki, toteż kolejne wersje samochodów były zawsze doskonalsze pod możliwości silnika, ale też bezpieczeństwa.