Jak często należy wymieniać opony?

Każdemu właścicielowi samochodu zależy na tym, by opony służyły jak najdłużej i miały zadowalające osiągi w ciągu całego okresu eksploatacyjnego. Oczywiście czas użytkowania uzależniony jest od wielu uwarunkowań. Do najważniejszych czynników należą: ogólny stan techniczny opony, głębokość bieżnika oraz wiek opony. Jak często należy kupować nowy komplet opon? Jak ocenić wiek opony? Kierowcy w Polsce […]

wymiana opon

Każdemu właścicielowi samochodu zależy na tym, by opony służyły jak najdłużej i miały zadowalające osiągi w ciągu całego okresu eksploatacyjnego. Oczywiście czas użytkowania uzależniony jest od wielu uwarunkowań. Do najważniejszych czynników należą: ogólny stan techniczny opony, głębokość bieżnika oraz wiek opony. Jak często należy kupować nowy komplet opon?

Jak ocenić wiek opony?

Kierowcy w Polsce często decydują się na zakup opon używanych. Oczywiście taka opcja jest tańsza niż kupno ogumienia prosto z fabryki, ale wszystko zależy od tego, jaka jest orientacyjna żywotność takich produktów. Zasada jest prosta: im więcej lat ma opona, tym gorsze są jej właściwości. Raczej powinno się unikać eksploatowania opon, które mają więcej niż 10 lat, i to nawet jeśli głębokość bieżnika jest zgodna z prawem.

Wiek opony można odczytać samodzielnie. Jak to zrobić? Datę produkcji opony umieszcza się na jej boku, za symbolem DOT. Jeśli masz przed sobą ciąg 4-cyfrowy, to pierwsze dwie cyfry oznaczają tydzień, a kolejne dwie – rok produkcji opony. Przy DOT powinien znajdować się ponadto ciąg alfabetyczny, określający kod fabryki, czyli oznaczenie miejsca produkcji.

Należy wystrzegać się opon z 3-cyfrowym oznaczeniem, gdyż są to modele wyprodukowane przed rokiem 2000.

Bieżnik zgodny z prawem

Dopuszczalna głębokość (wysokość) bieżnika opony wyznaczona jest przez polskie prawo. Opony można użytkować tylko, gdy wysokość ich bieżnika wynosi powyżej 1,6 mm.

Należy bezwzględnie przestrzegać tej wartości. W innym przypadku, za niewycofanie takich opon z eksploatacji, będzie Ci grozić mandat oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Ponadto trzeba liczyć się z wysokimi kosztami odszkodowania w przypadku spowodowania kolizji drogowej.

Ocena stanu technicznego opony

Pod uwagę należy brać także ogólny stan techniczny danego modelu opon. Warto zwracać na to uwagę już na etapie corocznego obowiązkowego przeglądu technicznego pojazdu.

Jak tłumaczy specjalista z firmy RAFKAR-GUM Sp. z o.o.: „Gdy mówimy o złym stanie technicznym opon, to mamy na myśli zazwyczaj wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i materiałowe, pęknięcia, rysy itd. Uszkodzenie opony może być wynikiem na przykład złego wyważenia lub najechania na zbyt wysoki krawężnik”.

Szczególną ostrożność zachowaj przy zakupie opon, które poprzedni właściciel określa mianem „mało używane”. Generalnie opony szybciej się starzeją, gdy się z nich nie korzysta. Przykładowo w trakcie zbyt długiego postoju auta opony mogą się odkształcić. Jeśli natomiast są składowane osobno, na przykład w garażu, to często przechowuje się je w niewłaściwy sposób. To również wpływa na ich żywotność.

Gdzie kupić tanio opony?

Jak uchronić się przed zakupem zbyt starych lub uszkodzonych opon? Najlepiej nie kupować używanych, zwłaszcza jeśli pochodzą z nieznanego źródła. Oczywiście to tylko teoria, bo w praktyce niewielu kierowców decyduje się na zakup nowych opon. Wiąże się to bowiem z dużym jednorazowym wydatkiem. Rozwiązaniem pośrednim będzie outlet z oponami. Dzięki temu wyposażysz się w ogumienie od zaufanego dostawcy, a to wszystko w atrakcyjnej cenie.

śr. ocena 5 / głosów 1