Jakie wymogi należy spełnić, by wypożyczyć samochód?

Wynajem samochodów zyskuje ogromną popularność w Europie – również w Polsce. Przede wszystkim jest to rozwiązanie korzystne finansowo, często tańsze od leasingu. Ponadto w większości przypadków wypożyczalnie nie wymagają wkładu własnego, a Ty płacisz tylko za użytkowanie auta. Nie musisz dbać o naprawy, przegląd czy opłatę ubezpieczenia – zajmują się tym właściciele wypożyczalni. Jakie więc trzeba spełnić wymogi, by wypożyczyć samochód?

Wypożyczanie samochodów

Kto może wynająć auto?

Osoba wynajmująca pojazd bierze na siebie całkowitą odpowiedzialność za niego. Dlatego tak ważne jest, by zawsze przestrzegać wszystkich postanowień zawartych w umowie. Zanim jednak ją podpiszesz, musisz spełniać pewne kryteria.

Aby wynająć auto, trzeba mieć ważne prawo jazdy. Bez tego właściciele wypożyczalni nie mają podstaw prawnych, by udostępnić pojazd. Ponadto wymagane są dwa dokumenty tożsamości do okazania. Jest to już wspomniane prawo jazdy i dowód osobisty lub paszport. Poza tym, jeśli prawo jazdy zostało wydane za granicą, musi spełniać wymogi Unii Europejskiej.

W większości przypadków wypożyczalnie samochodów wymagają też potwierdzenia dochodu. Potrzebna jest do tego karta kredytowa lub inny właściwy dokument. Przed wypożyczeniem należy jeszcze wpłacić kaucję, która jest zabezpieczeniem dla właścicieli. Po zakończeniu użytkowania samochodu, pieniądze zostają zwrócone.

Oczywiście każda osoba, która chce użytkować auto, musi być pełnoletnia. W niektórych wypożyczalniach ustala się nawet limit wieku, od jakiego można pożyczyć pojazd. Warto więc zapytać wybranej wypożyczalni, jak to wygląda w jej przypadku.

O czym musisz pamiętać, wynajmując auto?

Każda wypożyczalnia aut ma własny regulamin. Warto się z nim zapoznać na stronie, gdyż są w nim zawarte wszystkie niezbędne informacje.

Jak mówi specjalista z firmy Wypożyczalnia samochodów 24Cars, nie można zapomnieć o odpowiednim użytkowaniu środka transportu. Należy z niego korzystać w sposób, który gwarantuje utrzymanie go w stanie pełnej sprawności technicznej. Trzeba dbać o jego estetykę i czystość, nie można też ingerować w żadną część pojazdu. Naprawy muszą być przeprowadzane tylko po poinformowaniu firmy wynajmującej.

Równie ważne jest, by nie udostępniać osobom trzecim samochodu i używać go tylko w stanie trzeźwości. Wynajmujący nie może wykorzystywać auta do ciągnięcia przyczep holowania czy przewozu niebezpiecznych materiałów. Nie ma też zgody na wyjeżdżanie nim poza granice Polski czy palenie tytoniu wewnątrz pojazdu.

śr. ocena 0 / głosów 0