Kiedy klocki hamulcowe wymagają wymiany?

Poszczególne elementy i podzespoły w samochodzie prędzej czy później ulegają zużyciu. Dotyczy to również klocków hamulcowych, które mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Po przejechaniu określonej liczby kilometrów ścierają się, co wydłuża drogę hamowania. Niestety, ale w takiej sytuacji o poważne wypadki nie jest trudno, ponadto samochód jest narażony na inne awarie. Kiedy więc wymienić klocki hamulcowe?

Wymiana klocków hamulcowych

Wymiana klocków hamulcowych – niezbędne wskazówki

Klocki hamulcowe dają wyraźne sygnały, kiedy ich wymiana jest już konieczna. Jako że są zaopatrzone w specjalne blaszki, wydają charakterystyczny dźwięk, który to sygnalizuje. Czasami klocki nie mają blaszek, w tym przypadku jest to pisk. Ponadto najnowsze modele samochodów są wyposażone w systemy, które informują, że te elementy nie nadają się do dalszej eksploatacji.

Poza tym zużyte klocki hamulcowe przekładają się na jakość jazdy. Jeśli samochód nie zatrzymuje się tak szybko jak wcześniej, a nawet ściąga go na boki, pora się zgłosić do profesjonalnego warsztatu. Warto także sprawdzić wizualny stan klocków, a mianowicie ich grubość okładzin, która granicznie wynosi 1,5 mm. Jeśli rowki są na niej niewidoczne, klocki hamulcowe są mocno zużyte.

 – Wymiana tych elementów jest konieczna po przejechaniu konkretnej liczby kilometrów. W każdym przypadku będzie to wyglądało inaczej, co jest uzależnione również od dynamiki i stylu jazdy. Przy spokojnej jeździe po mieście na wymianę można się zdecydować co 30-50 tysięcy kilometrów – mówi specjalista z firmy Bosch Car Service Starościk.

Nieagresywna jazda na trasie wymusza montaż nowych klocków po około 50-80 tys. km. W tych przypadkach nie ma jednak reguły – klocki hamulcowe będą sygnalizowały, że pora na wymianę w razie konieczności.

Co wpływa na zużycie klocków hamulcowych?

Klocki hamulcowe najczęściej ulegają zużyciu, kiedy podróżujesz przeciążonym samochodem lub hamujesz gwałtownie. Ponadto destrukcyjny wpływ często ma na nie poruszanie się po mieście lub po krętych drogach górskich. Wymiana klocków hamulcowych jest niezbędna również wtedy, kiedy kierowcy wciskają jednocześnie pedał hamulca i gazu lub zapominają o możliwości hamowania silnikiem.

Warto też pamiętać, że jeśli klocki się zużywają nierównomiernie, powodem może być niewłaściwe wyważenie kół. Te elementy trzeba wymieniać parami tylko w profesjonalnych warsztatach i serwisach, które mają duże doświadczenie w pracach tego typu. W końcu chodzi o bezpieczeństwo Twoje i wszystkich osób w otoczeniu.   

śr. ocena 0 / głosów 0