Koło dojazdowe – co to jest?

W bagażniku każdego odpowiedzialnego kierowcy powinno znaleźć się koło zapasowe. A przynajmniej tak było do pewnego czasu – obecnie coraz większą popularnością cieszą się koła dojazdowe, zwane również potocznie „dojazdówkami”. Czym one są, jakie są ich wady i zalety?

kolo-dojazdowe

Czym jest koło dojazdowe?

Koła dojazdowe pojawiły się w latach 80-tych XX wieku. Pełnią one podobną funkcję do koła zapasowego, choć ich szerokość i średnica jest mniejsza. Jak sugeruje już sama nazwa, dojazdówka zamontowana w miejsce uszkodzonego koła umożliwia bezpieczny dojazd do miejsca, w którym możliwe będzie zamontowanie koła normalnej wielkości i kontynuowanie jazdy z kompletem opon.

Plusy kół dojazdowych

Wspomniana wielkość jest najważniejszym plusem dojazdówek. Dzięki niej oszczędzamy dużo miejsca w bagażniku auta, które może się przydać na przykład w czasie wyjazdów wakacyjnych lub jeśli ze względu na charakter naszej pracy dużo podróżujemy i często wozimy ze sobą większe ładunki. Mały rozmiar kół ułatwia również ich montaż i sprawia, że auto waży nieco mniej, co z kolei wpływa w pewnym stopniu na zużycie paliwa. Koła dojazdowe ponadto nie są kierunkowe – oznacza to, że można nimi zastąpić każde uszkodzone koło, niezależnie od jego pozycji. Ponadto dojazdówki są znacznie tańsze, niż zwykłe koła.

Minusy kół dojazdowych

Mimo swoich plusów, należy pamiętać, że dojazdówka nigdy nie zastąpi w pełni zwykłego koła. Ich wytrzymałość jest dość ograniczona – co prawda ani producenci, ani żadne przepisy nie określają, jaki dystans można przejechać z zamontowaną na osi dojazdówką, jednak bezpieczniej jest nie kontynuować trasy (zwłaszcza jeśli do przejechania zostało nam wiele kilometrów), tylko jak najprędzej udać się do punktu wulkanizacyjnego. Po drodze powinniśmy pamiętać o bezwzględnym przestrzeganiu limitu prędkość – informację o tym, do jakich maksymalnych prędkości dostosowana jest dojazdówka powinien podać jej producent. Zwykle wartość ta nie przekracza 80 km/h, choć można spotkać dojazdówki, które są w stanie pracować nawet przy prędkości 120 km/h. Szeroki wybór dojazdówek do aut wszystkich marek i wszystkich modeli znajdziemy w ofercie firmy Speedgum.