Konsekwencje zagrzybionej klimatyzacji

Nie brakuje opinii, że klimatyzacja jest szkodliwa dla zdrowia i może wywoływać problemy zdrowotne – jest to oczywiście mit. Klimatyzacja stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia, wyłącznie, gdy jest zagrzybiona i zaniedbana. Wiele osób bagatelizuje problem serwisowania układu klimatyzacji. Dowiedz się, jakie konsekwencje niesie ze sobą brak dbałości o filtry.

Zagrzybiona klimatyzacja w samochodzie

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja ma za zadanie wymieniać powietrze, wentylować pomieszczenia oraz utrzymywać temperaturę na stałym poziomie, bez względu na temperaturę na zewnątrz. Pobiera ona powietrze z pomieszczania i poddaje je obróbce – oziębia i odpowiednio nawilża, po czym wypuszcza otworami klimatyzacyjnymi. Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne nie tylko nie szkodzą, ale i ułatwiają życie osobom chorym na alergię. Wyposażone w specjalne filtry powietrza, usuwają z niego kurz, roztocza, sierść zwierząt domowych, czy pyłki kwiatowe. W związku z tym to nie klimatyzacja jest szkodliwa dla zdrowia, ale nieumiejętne z niej korzystanie.

Konserwacja urządzeń klimatyzacyjnych

Nie wystarczy zainstalować klimatyzacji w domu czy w samochodzie. Istotne jest także odpowiednie zadbanie o nią, ponieważ w przeciwnym razie może zaszkodzić. Aby klimatyzacja była bezpieczna dla zdrowia, powinna być czyszczona średnio raz na 2 tygodnie, a filtry okresowo wymieniane. Sam przegląd klimatyzacji warto wykonać raz w roku. Profesjonalny serwisant sprawdzi wówczas skuteczność chłodzenia oraz ilość czynnika chłodzącego.

Specjalista z firmy serwis.pit-stop-poznan.pl informuje, że: „Kiedy z naszej klimatyzacji wydziela się charakterystyczny zapach stęchlizny i wilgoci, oznacza to konieczność jej wyczyszczenia. Przyczyną niemiłego zapachu są grzyby i pleśń, dla których wilgotne warunki są idealnym środowiskiem do rozwoju”.

Zagrzybiona klimatyzacja a skutki dla zdrowia

Nieprawidłowe korzystanie z klimatyzacji, może skutkować rozwojem wielu groźnych chorób. Bardzo często po kontakcie z zagrzybioną klimatyzacją pogarsza się nasze samopoczucie, pojawiają się bóle głowy, gardła, katar, kaszel, uczucie pieczenia i łzawienia oczu, a nawet duszności. Wszystkie te objawy mogą być początkiem wielu groźnych dla naszego zdrowia chorób dróg oddechowych. Częstymi konsekwencjami jest angina czy alergie, które mogą pojawić się nawet przy krótkotrwałej styczności z bakteriami i grzybami, wydostającymi się z brudnego układu chłodzenia. Jedną z częściej spotykanych bakterii w urządzeniach klimatyzacyjnych jest Legionella pneumophila, wywołująca chorobę zwaną legionellozą, która daje objawy przypominające grypę. Specjaliści przypuszczają, że od 5. do 8. procent zapaleń płuc jest wywołane zakażeniem Legionellą.

śr. ocena 0 / głosów 0