Kradzież auta – kiedy należy się odszkodowanie?

Kradzież samochodu to dość rzadka sytuacja, jednak nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy ona nastąpi. Złodzieje używają coraz bardziej wymyślnych metod kradzieży i nawet właściciele najnowszych aut nie mogą czuć się bezpiecznie. Samochody kradzione są głównie na części i wywożone w różne miejsca kraju – nawet za granicę. Szanse na odzyskanie auta są niewielkie, dlatego warto wiedzieć, jak w takiej sytuacji walczyć o odszkodowanie.

kradzież auta

Co zrobić w przypadku kradzieży auta?

W momencie, w którym upewnimy się, że nasze auto zostało skradzione, powinniśmy od razu powiadomić policję, a w następnym kroku towarzystwo ubezpieczeniowe.

Terminy zgłaszania szkody z AC różnią się w zależności od ubezpieczyciela. Dokładny termin, do którego należy zgłosić kradzież auta, znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Niektóre towarzystwa żądają, aby zgłaszać sprawę niezwłocznie, jednak są też takie, które dają na to kilka dni – zauważa nasz rozmówca reprezentujący Kancelarię Adwokacką Krakowiński w Łodzi, która zapewnia Klientom skuteczną pomoc w uzyskiwaniu wysokiego odszkodowania.

Warto pamiętać, aby na komisariacie w celu spisania zeznań, poprosić o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży, gdyż będzie ono pomocne w kontakcie z ubezpieczycielem, do którego takie zaświadczenie należy dostarczyć jak najszybciej. W przypadku zakupu samochodu na kredyt lub leasingu należy powiadomić o zaistniałej sytuacji również leasingodawcę. W momencie, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe zacznie zajmować się naszą sprawą, wówczas po siedmiu dniach pojawi się rzeczoznawca-likwidator, który spisze szczegółowy raport, zabierze nam wszystkie komplety kluczyków (liczba musi być zgodna z oświadczoną we wniosku o ubezpieczenie AC), dokumenty związane z zakupem auta i te, które były na jego wyposażeniu, lecz nie zostały skradzione. Bardzo często auto jeszcze w dniu kradzieży jest rozbierane na części, dlatego jego odzyskanie jest praktycznie niemożliwe, jednak warto wierzyć, że te procedury nie będą dotyczyć nas, a zdobyta wiedza pozwoli reagować szybko w sytuacji, gdy jest to niezbędne.

Kiedy należy się odszkodowanie?

Kierowcy, którzy zainwestowali w odpowiednie ubezpieczenie AC, w razie kradzieży pojazdu mogą liczyć na otrzymanie stosownego świadczenia – w przeciwieństwie do tych, którzy wykupili wyłącznie ubezpieczenie OC. Wiele kancelarii oferuje pomoc w uzyskaniu odszkodowania w Łodzi, dlatego warto skorzystać z usługi specjalisty, który będzie nas reprezentował przed ubezpieczycielem. Kodeks cywilny nakazuje, aby odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia AC zostało wypłacone do 30 dni od chwili otrzymania zawiadomienia z policji o zakończeniu postępowania w sprawie kradzieży auta. Warunkiem jest jednak potwierdzenie, że do takiej kradzieży faktycznie doszło. Co więcej, należy wyrejestrować auto we właściwym wydziale komunikacji. Tutaj wystarczy nam zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży przez policję, dowód rejestracyjny pojazdu, wniosek oraz nasze oświadczenie, że pojazd faktycznie został skradziony.

Niestety nie wszyscy wiedzą, że wykupując tylko ubezpieczenie OC, nie mamy żadnego zabezpieczenia przed kradzieżą auta. Co więc stanie się, jeśli samochód zostanie nam skradziony? Prawdopodobnie będzie to oznaczało stratę w wysokości wartości pojazdu. Aby zabezpieczyć auto przed kradzieżą pamiętaj, aby zawsze nosić przy sobie kluczyki i dokumenty. Jeżeli z parkingu zniknęło auto, a dowód rejestracyjny został w jego schowku, wówczas z odszkodowaniem możemy się pożegnać. Podobnie jest w przypadku, gdy nie posiadamy kompletu kluczyków.

śr. ocena 0 / głosów 0