Możliwości ozdabiania felg samochodowych

Solidny i zadbany samochód, to marzenie każdego prawdziwego faceta. Samochód to nie tylko wygodny środek transportu, ale i nasza wizytówka. Gdy zbliża się sezon większość właścicieli aut myśli już o zmianie kół na letnie. Wraz z letnimi oponami zakładamy też dodające uroku aluminiowe felgi. Co możemy zrobić, by felgi wyglądały jeszcze lepiej? Jak możemy je ozdabiać i jak powinniśmy o nie dbać?

felgi-samochodowe

Ozdabianie felg samochodowych

Kiedy decydujemy się na ozdabianie felg, powinny być one odpowiednio przygotowane. Każda profesjonalna firma zajmująca się ozdabianiem felg ma także w swojej ofercie ich naprawę, a więc prostowanie wgnieceń, toczenie i spawanie. By przygotować felgi do malowania, należy je wcześniej wypiaskować. Istnieją dwa główne sposoby na ozdabianie felg – nakładanie wodnego nadruku i malowanie proszkowe. Jak łatwo się domyślić, ta druga metoda jest skuteczniejsza i bardziej trwała, a daje możliwość równie eleganckiego wykończenia felg. Skoncentrujmy się więc na malowaniu. Felgi możemy po prostu pomalować na jednolity kolor wybrany z palety RAL. Mamy do wyboru kolory typu standard, premium oraz kolory specjalne, na przykład brokatowe lub typu fluo. Jeżeli jeden kolor to dla nas za mało, możemy zdecydować się na felgi dwukolorowe. Na stronie firmy AluExpress z Tarnowskich Gór podpatrzyliśmy, że przypominają one wówczas felgi z miejscowym polerem i nadają samochodowi bardziej dynamicznego, sportowego charakteru. Bardzo modny jest także pinstriping, czyli nakładanie na felgi cienkich ozdobnych pasków. Dla amatorów eleganckiego stylu doskonałym rozwiązaniem są felgi polerowane z pokryciem piecowym lakierem, które błyszczą się jak szkło, o ile odpowiednio o nie dbamy. A jak dbać o felgi?

Zadbane felgi

Sposobem na zadbane felgi jest ich odpowiednie czyszczenie oraz konserwacja. Załóżmy, że przygotowujemy właśnie koła do sezonu letniego. Powinniśmy je porządnie umyć, tak by pozbyć się z nich wszelkich zanieczyszczeń i osadów smolistych. Do usunięcia brudu, którego nie da się usunąć powszechnymi metodami możemy wykorzystać specjalną glinkę, która nie niszczy powierzchni felg. Glinka przypomina nieco plastelinę i kupujemy ją w formie tabliczek wraz z lubryfikatem w spray’u. Spryskujemy felgę, a następnie pocieramy dokładnie kawałkiem glinki uformowanej na płasko, a następnie wycieramy wszystko czystą, suchą ścierką z mikrofibry. Kolejnym etapem jest nałożenie wosku. Felga musi zostać najpierw potraktowana podkładem odtłuszczającym, a następnie pokryta warstwą wosku, zgodnie z zaleceniami producenta. Zabezpieczamy w ten sposób często największą ozdobę naszego auta przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.