Na co zwrócić uwagę, wybierając serwis turbosprężarek samochodowych?

Każdego roku na polskich drogach pojawia się coraz więcej samochodów wyposażonych w turbosprężarki. Z racji coraz większych potrzeb użytkowników, przybywa również serwisów samochodowych, które specjalizują się w wykonywaniu napraw i regeneracji sprężarek samochodowych. Niestety, jak zazwyczaj w takich sytuacjach bywa, serwis serwisowi nie równy i w przypadku awarii naszej turbosprężarki warto wybrać się do odpowiedniego serwisu.

serwis-turbosprezarek-samochodowych

Przyczyny awarii turbosprężarek

Producenci samochodów twierdzą, że zamontowane w ich autach turbosprężarki powinny dorównywać długością życia silnikowi. Jak jednak pokazuje życie, nie zawsze tak się dzieję, i bardzo często turbosprężarki ulegają awariom, z którymi musimy się zgłaszać do serwisu. Na obronę producentów aut trzeba zaznaczyć, że najczęściej stwierdzaną przyczyną usterek jest nieprawidłowa eksploatacja. Ogromnym błędem popełnianym przez kierowców jest np. nie chłodzenie turbiny po dynamicznej jeździe, jazda na wysokich obrotach zaraz po wyruszeniu w drogę, zbyt gwałtowne hamowanie, używanie niskiej jakości oleju silnikowego czy taniego paliwa niewiadomego pochodzenia. Wszystkie nasze małe grzeszki mogą być przyczyną awarii turbosprężarki.

Kiedy należy udać się do serwisu?

Objawy uszkodzonej turbosprężarki mogą być różne. Jak tłumaczy nasz rozmówca z serwisu Turbojulita: Do najczęściej spotykanych należą: zbyt głośno pracująca turbina, obserwowalny spadek osiągów pojazdu, połączony z opóźnioną reakcją na naciśnięcie pedału gazu, bardzo szybko spadający poziom oleju silnikowego oraz wydobywanie się z rury wydechowej śmierdzącego dymu. Oczywiście nie znaczy to od razu, że awarii uległa turbosprężarka jednak niezwłocznie powinniśmy się wtedy udać na konsultację.

Do jakiego serwisu się udać?

W momencie powstawania rynku serwisów turbosprężarek, bardzo często dochodziło do sytuacji, w których przeprowadzane naprawy były nieskuteczne. Brak profesjonalizmu niektórych „specjalistów” powodował wiele nowych usterek. Dlatego szukając dobrego serwisu turbosprężarek musimy pamiętać o tym, że nie wystarczy jedynie zachęcający wpis na jego stronie internetowej oraz gwarancja zawsze niskich cen. Wykonywanie napraw urządzeń tego typu wymaga od specjalisty nie tylko dużej wiedzy oraz doświadczenia, ale także koncentracji i zaawansowanego zaplecza technicznego. Regeneracja turbosprężarek wymaga bowiem przeprowadzenia w określonej kolejności serii bardzo precyzyjnych działań.

Dokonując wyboru warsztatu warto również zwrócić uwagę na zakres przeprowadzanych przez niego usług. O klasie serwisu specjalizującego się w naprawie turbosprężarek świadczy np. to, że zajmuje się on naprawą turbosprężarek wielu typów, stosowanych w zarówno w samochodach osobowych, jak i w ciężarówkach czy maszynach.