Na czym polega kasacja pojazdów?

Nadchodzi moment, w którym musisz oddać swoje auto do kasacji. Dla wielu osób to bardzo przykry i niechciany obowiązek. Jednak jeśli samochód nie jest sprawny lub jego naprawa nie jest możliwa – niestety jest to konieczność. Zanim udasz się do odpowiedniej placówki, która zajmuje się kasacją pojazdów, dowiedz się, jak ten proces wygląda krok po kroku. Wyjaśniamy!

Kasacja pojazdów

Kasacja pojazdów – najpierw formalności

Zanim dowiesz się, jak wygląda dokładnie kasacja pojazdów, musisz zrozumieć związane z nim formalności. Po pierwsze, wybierając się do stacji demontażu, nie zapomnij o niezbędnych dokumentach. Są to: dowód potwierdzający tożsamość, dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu (jeśli była wydana).

Stacja, która zajmuje się złomowaniem aut, unieważnia dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne i kartę pojazdu. Na samym końcu sporządza oświadczenie. Potwierdza ono, że proces złomowania przebiegł pomyślnie. Wydawane jest w trzech egzemplarzach. Jeden dla Ciebie, drugi zostaje na stacji, a trzeci otrzymuje wydział komunikacji.

Jeśli już wiesz, z czym dokładnie udać się do auto złomu, najwyższa pora poznać przebieg procesu kasacji krok po kroku.

Jak wygląda kasacja pojazdów?

Złomowanie dotyczy pojazdu każdego typu. Może to być samochód, ciężarówka, motor, autobus – dosłownie każdy środek transportu.

Przede wszystkim pojazd musi mieć numer VIN lub numer nadwozia – te dane posłużą do jego weryfikacji w systemie. Kiedy fachowcy przystąpią do kasacji, pojazd zostaje rozebrany na części. Na samym początku jest on ważony, następnie zostaje usunięta poduszka powietrzna. Konieczne jest także pozbycie się płynów eksploatacyjnych, w tym paliwa. Eksperci nie zapominają także o usunięciu czynnika chłodniczego z klimatyzacji.

Jak mówi specjalista od złomowania aut z firmy Auto-Skup24 w Bydgoszczy, kolejno demontażowi podlegają szyby, opony, filtr oleju, akumulator oraz inne podstawowe części. Dotyczy to również elementów oświetlenia, felg, silnika, amortyzatorów, skrzyni biegów, błotników, maski oraz drzwi.

Następnie wymienione części zostają segregowane i trafiają we właściwe miejsca. Szyby przeznaczone są dla hurtu szkła, a tworzywa sztuczne są poddawane recyklingowi. Oczywiście szkodliwe elementy, takie jak np. akumulatory, trafiają np. do odpowiednich hut, które oddzielają kwas od tworzywa.

Pamiętaj, aby zawsze wybierać renomowane placówki, które zajmują się kasacją pojazdów. Nigdy nie porzucaj samochodu w odludnym miejscu – w ten sposób prowadzisz do poważnej biodegradacji środowiska. Ponadto stacje demontażu płacą za oddanie auta. W ten sposób nie tylko zarobisz, ale także przyczynisz się do dbałości o naturę i dopełnisz obowiązku prawnego.

śr. ocena 5 / głosów 1