Na czym polega leasing pracowniczy?

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm stara się dostosowywać do potrzeb dyktowanych przez klientów. To często pociąga za sobą konieczność zatrudnienia specjalistów do jednego konkretnego projektu zaplanowanego tylko na krótki okres lub zwiększenia mocy przerobowych zespołu w sezonie. W takiej sytuacji prowadzenie dodatkowej rekrutacji, szkoleń dla nowych pracowników oraz wprowadzanie ich do firmy może okazać się zbyt czasochłonne i kosztowne. Co więc zrobić?

leasing-pracowniczy

„Wypożyczenie pracownika” sposobem na oszczędności

Pracownik może zostać „wynajęty” na określony czas przez firmę, w której pracuje do innej firmy. Jest to tak zwany leasing pracowniczy. Oczywiście, podstawą takiego „wypożyczenia” jest zgoda samego pracownika. Firmy zawierają porozumienie, w którym określają zakres obowiązków, okres, na jaki podwładny zostaje oddelegowany do innego przedsiębiorstwa oraz  jego wynagrodzenie. W czasie, gdy pracownik wykonuje obowiązki w nowej firmie, w macierzystym przedsiębiorstwie otrzymuje bezpłatny urlop i nie pobiera tam wynagrodzenia. Z nowym pracodawcą pracownik najczęściej zawiera umowę o pracę na czas określony, ale dozwolone są również inne formy współpracy.

Jest to sposób pozwalający firmom zaoszczędzić – firma macierzysta deleguje pracownika, który w danej chwili nie jest obłożony obowiązkami, dzięki czemu przedsiębiorca nie ponosi kosztów utrzymania stanowiska przez jakiś czas. Z kolei firma, która wypożycza pracownika na określony czas, oszczędza na samym procesie rekrutacji, który potrafi być czasochłonny i nie przynieść pożądanych efektów.

Baza dobrych pracowników

Firmą użyczającą pracowników może być także agencja pracy tymczasowej, np. Human Pro. W takim przypadku pracownik otrzymuje wynagrodzenie od agencji tymczasowej, nie od pracodawcy, do którego został oddelegowany. Należy pamiętać, że agencje pracy tymczasowej dysponują najczęściej dużymi bazami kandydatów i są w stanie szybko dobrać odpowiednią osobę w oparciu o wymagania przedsiębiorcy  i zakres prac, jakie czekają na nowego pracownika.