Najczęściej brudzące się miejsca w aucie

Czysty samochód to marzenie każdego właściciela. Nie wystarczy wymieniać olej, filtry i opony. Ważna jest również dbałość o wnętrze auta, ponieważ odpowiednia i regularna konserwacja elementów sprawi, że będą służyły przez dłuższy czas. Jakie są najbardziej brudzące się miejsca w samochodzie i jak najlepiej je czyścić?

mycie samochodu

Brudne wnętrze auta przyczyną infekcji

Po częstym okresie użytkowania wnętrze auta może zawierać wiele zanieczyszczeń powodujących choroby układu oddechowego. Czyste i przyjazne wnętrze to podstawa przyjemnego podróżowania, szczególnie z dziećmi, które mają tendencje do alergii. Dużo wilgoci zalega na dywanikach lub tapicerce w okolicach foteli, dlatego warto w tych miejscach zastosować np. pochłaniacz wilgoci w proszku – wystarczy rozsypać go w odpowiednim obszarze, aby odsączył wodę z tapicerki dzięki swoim higroskopijnym cechom. Po tym zabiegu można go usunąć i przewietrzyć wnętrze lub wystawić samochód na słońce.

Samoobsługowy odkurzacz na problemy z tapicerką

Bardzo ważne jest odkurzanie zakamarków wnętrza samochodu. W tym celu można użyć domowego odkurzacza, ale lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z samoobsługowego odkurzacza parowego, który przeznaczony jest do prania i dezynfekcji tapicerki metodą parową. Urządzenie, zwane Self-Service, oferowane przez GreenSteam – największego i najbardziej doświadczonego dystrybutora urządzeń parowych w Polsce – jest jednym z takich innowacyjnych rozwiązań. Zaprojektowane zostało z myślą o stacjach benzynowych oraz samoobsługowych myjniach bezdotykowych. W wersji Plus posiada dodatkowo funkcję detergentu, a innymi zaletami są: system zapobiegający zamarzaniu, system akceptacji płatności (poprzez banknoty, monety lub kluczyk) oraz automatyczny system redukcji zużycia energii. Dzięki specjalnemu wężowi parowo-odkurzającemu ze ssawą łatwo usunąć wszelkie zabrudzenia z tapicerki oraz wszelkich innych zakamarków. Przy okazji warto odkurzyć bagażnik, w którym często przewozimy różne zabrudzone przedmioty.

Jak poradzić sobie z tłustymi plamami i grzybami?

Tapicerka może zawierać także tłuste plamy, które należy usunąć stosując specjalne preparaty – oddzielne do tapicerki tekstylnej i skórzanej – nanosząc je na obicia foteli, a następnie okrężnymi ruchami czyszcząc za pomocą szmatki z mikrofibry. Wszelkich groźnych dla zdrowia bakterii można pozbyć się zlecając ozonowanie wnętrza lub stosując środek czyszczący do klimatyzacji, który skutecznie niszczy drobnoustroje znajdujące się wewnątrz samochodu. Wystarczy umieścić go w aucie i włączyć klimatyzację lub nawiew na maksymalną wydajność działania oraz ustawić zamknięty obieg i zamknąć okna. Następnie – odbezpieczyć zawór i opuścić samochód, aby preparat mógł skutecznie działać przez ok. 20 minut.