Najczęstsze przyczyny korzystania z awaryjnego otwierania samochodu

Śpieszymy się do pracy, wyjeżdżamy na wakacje, wszystko już gotowe, podchodzimy do samochodu… a tu nic, drzwi się nie otwierają. Ten czarny scenariusz przytrafia się posiadaczom nawet najnowocześniejszych aut. W takiej sytuacji często jedynym wyjściem jest skorzystanie z awaryjnego otwierania samochodów. Kiedy powinniśmy rozważyć pomoc specjalisty?

Zatrzaśnięte kluczyki

Jednym z najczęstszych powodów tego typu awarii są zatrzaśnięte kluczyki. Dzisiaj nietrudno o chwilę nieuwagi – wysiadamy z auta po zamknięciu zamków i zapominamy o najważniejszym, czyli o kluczyku. Nie musi to wynikać z naszej winy, wystarczy awaria zamka centralnego lub autoalarmu akurat w chwili, gdy np. zamykamy bramę. Co zrobić, jeśli nie mamy zapasowego klucza? Zrezygnujmy z radykalnych kroków – wybicie szyby czy potraktowanie zamka ostrym narzędziem tylko zwiększy koszt awarii. W obliczu zaawansowanych zabezpieczeń drzwi, zamka centralnego i podwójnego ryglowania, warto skorzystać z pomocy firmy, która oferuje awaryjne otwieranie samochodów.

Awaria zamka

Posłuszeństwa w aucie może też odmówić zamek.

Dlaczego tak się dzieje i jak wtedy postąpić doradza ekspert z Pogotowia Zamkowego Poznań: Zamek samochodowy to skomplikowany podzespół, który nawet w najnowocześniejszym aucie może ulec awarii. Powodem bywa pogoda, a mianowicie zamarznięcie drzwi. Drugą przyczyną jest nasze niedbalstwo. Przyzwyczajeni do zamka centralnego, zapominamy o tradycyjnej metodzie otwierania drzwi i jeśli pilot przestanie działać – czy to przez brak baterii, awarię centralki lub siłowników – może się okazać, że drzwi nie otworzą się kluczykiem. Złe warunki atmosferyczne, długie nieużywanie i brak smarowania sprawia, że zamek po prostu odmawia posłuszeństwa. Jeszcze inną sytuacją jest złamanie kluczyka w zamku. Niezależnie od powodu awarii zamka, rozsądnie jest zdecydować się na awaryjne otwarcie auta przez specjalistę. Samodzielne, zwykle nieumiejętne próby skutkują poucinanymi uszczelkami, wgnieceniami i zarysowaniami drzwi oraz zniszczeniem zamka, co zwiększa koszty naprawy.