Napełnianie klimatyzacji samochodowej. Co warto wiedzieć?

Napełnianie klimatyzacji to jedna z czynności, która zapewnia komfortowe podróżowanie. Większość kierowców przypomina sobie o niej, gdy nadejdzie już fala upałów, tymczasem klimatyzacja samochodowa powinna być serwisowana przynajmniej raz w roku, najlepiej w jeszcze przed nadejściem prawdziwego lata. Warto podkreślić, że standardowy serwis klimatyzacji samochodowej polega m.in. na sprawdzeniu ilości czynnika w układzie, wymianie filtra kabinowego i odgrzybianiu (ozonowanie samochodu).

klimatyzacja-samochodowa

Serwis klimatyzacji samochodowej: Na czym polega napełnianie klimatyzacji?

Za obniżenie temperatury i poprawne działanie klimatyzacji samochodowej odpowiada m.in. czynnik chłodzący. Należy zatem podkreślić, że wraz z upływem czasu i użytkowaniem jego ilość maleje, tym samym klimatyzacja zaczyna gorzej działać, a w najgorszym wypadku może dojść nawet do awarii. Aby tak się nie stało, należy pamiętać o regularnym serwisowaniu klimatyzacji (przynajmniej raz w roku), które wykryje np. czy układ chłodniczy jest szczelny, stwierdzi, czy jest potrzebne odgrzybianie (ozonowanie) bądź określi ubytek czynnika i zaleci napełnianie klimatyzacji. Warto podkreślić, że to właśnie latem czynnik chłodzący zużywa się najszybciej i bardzo często właśnie wtedy potrzebne jest tzw. nabijanie klimatyzacji. Do tej pory był to czynnik chłodniczy r134a, jednak od tego roku, w związku ze zmianą polityki Unii Europejskiej wprowadzony został jego bardziej ekologiczny odpowiedni – hfo-1234yf.

Klimatyzacja samochodowa: Jak wygląda nabijanie klimatyzacji krok po kroku?

Serwis klimatyzacji samochodowej (np. “Auto Perfekt” Mulak z Lublina) obejmujący jej napełnianie trwa zazwyczaj około 1 godziny – długość usługi zależna jest m.in. od szczelności oraz wielkości układu. Dlatego też nabijanie klimatyzacji rozpoczyna się od sprawdzenia szczelności – gdy układ jest nieszczelny, najpierw należy znaleźć miejsce wycieku i je zalutować. Następnie wytwarza się próżnię i z użyciem azotu sprawdza ponownie szczelność układu. Kolejnym etapem jest odessanie starego czynnika chłodzącego. Tym sposobem można określić, ile nowego czynnika jest potrzebne do jej 100% nabicia. Aby napełnić klimatyzację trzeba skorzystać z postawionej do góry nogami butli. Ładowanie powinno być powolnym procesem – lekkie odkręcanie manometrów umożliwi w porę odczytanie odparowania, które będzie wskazywało na konieczność zakończenia napełniania. Po zakończeniu napełniania klimatyzacji warto również odgrzybić samochód (usługa ozonowania samochodu), co umożliwi pozbycie się nieprzyjemnego zapachu oraz pleśni i innych drobnoustrojów, które go wywołują.

śr. ocena 5 / głosów 5