Nieprzeciętna klasa średnia. Mercedes klasy C

Mercedes Klasy C – choć uznawany za pojazd klasy średniej – kryje w sobie urok charakterystyczny dla najbardziej luksusowych przedstawicieli czterech kółek spod znaku Daimlera. Dowodzi tego m.in. najnowszy model W205.

mercedes-klasy-c

Niewielka forma – wielki sukces

Klasa C Mercedes-Benz zadebiutowała na rynku w 1993 r., jako linia samochodów kompaktowych, stanowiących zastępstwo dla produkowanego dotychczas modelu 190 (W201). Pojazdy oznaczone literką ,,C” należały do najmniejszych z całej oferty Mercedesa, aż do debiutu Klasy A w roku 1997. Mimo małych rozmiarów, szybko zyskały sympatię klientów. Po debiucie I generacji – C-klasowego sedana W202, musieliśmy poczekać 7 lat, do ukazania się II generacji i modelu W203 (2000 r.). Od 2002 r. Klasę C zaopatrzono w napęd 4Matic (na wszystkie koła), w 2007 roku ukazała się III generacja (W204), a w 2014 r. najnowsza – IV (W205).

Ewolucja stylu

Mercedes Klasy C był dostępny początkowo wyłącznie w wersji sedan i kombi. Uległo to zmianie wraz z pojawieniem się na rynku modelu W203, dostępnego w wersji coupé, która po faceliftingu dała początek nowej linii – Mercedes-Benz Klasy CLC.

Model ten produkowany był do 2011 roku, kiedy został zastąpiony Klasą C W204 – z nadwoziem typu coupé – komentuje ekspert warszawskiego salonu Mercedes-Benz.

Czasy obecne

Najnowszy przedstawiciel Mercedesa Klasy C – czyli W205 – ujrzał światło dzienne w 2014 roku. Samochód ujął miłośników motoryzacji zastosowanymi w nim, nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. To właśnie w tym modelu zadebiutowała płyta podłogowa MRA (Modular Rear-drive Architecture), stanowiąca przyszłościową platformę dla większych, tylnonapędowych pojazdów Daimlera. Jest ona niemal w 50% wykonana z aluminium, dzięki czemu nowa Klasa C osiąga masę blisko 50 kg lżejszą, względem poprzedniczki. Auto jest również dłuższe i szersze, przez co wyraźnie ,,okrzepło”, stając się pełnowartościowym Mercedesem – pomniejszoną Klasą S.

Klasę S przywodzi na myśl również klimat wnętrza kabiny. Znajdziemy tam wszelkie oznaki luksusu – tapicerkę z ekologicznej skóry obszytej nicią, nowoczesny system multimedialny oraz komplet systemów bezpieczeństwa i wspomagania. Nie brak nawet tak szczegółowych rozwiązań, służących komfortowi podróży, jak automatyczne przełączanie nawiewu na obieg zamknięty, w momencie wjazdu samochodu do tunelu.

W chwili obecnej, Mercedes W205 jest dostępny w 12 konfiguracjach silnikowo-napędowych. Samych rodzajów zawieszenia mamy do dyspozycji aż 5! Nie będzie przesadą twierdzenie, że w tym pojeździe każdy znajdzie coś dla siebie. Więcej o Klasie C dowiedzą się Państwo, odwiedzając autoryzowany salon Mercedes-Benz w Warszawie lub innym mieście na terenie Polski.