Numer VIN pojazdu – czym jest, do czego służy i gdzie go znaleźć?

Szukając porad dotyczących zakupu używanych aut niemal zawsze można się natknąć na wskazówkę, aby poprosić obecnego właściciela o podanie numeru VIN. To prawdziwa skarbnica wiedzy o pojeździe. Czym dokładnie jest numer VIN? W jaki sposób można go odczytać i do czego się go wykorzystuje?

wnętrze samochodu

Czym jest numer VIN pojazdu?

Numer VIN, który posiadają nie tylko samochody osobowe, ale wszystkie pojazdy uprawnione do poruszania się po drogach, to swego rodzaju odpowiednik numeru PESEL. Kod składa się na ogół z 17 znaków i stanowi indywidualne oznaczenie każdego pojazdu. Niekiedy nazywa się go także numerem nadwozia. VIN pozwala na bezsprzeczną identyfikację auta i jest używany na całym świecie, chociaż w poszczególnych krajach obowiązują różne standardy jego tworzenia.

Z jakich części składa się VIN samochodu?

Nieprzypadkowo w większości przypadków numer VIN tworzy ciąg 17 znaków. Trzy pierwsze dotyczą producenta samochodu, a także kraju lub regionu, w którym został on wyprodukowany. Kolejne sześć znaków to atrybuty konkretnego modelu. Producenci samochodów kodują je w nieco inny sposób, ale zawsze odbywa się to wedle ustalonego algorytmu. Określony ciąg znaków świadczy na przykład o rodzaju nadwozia, wyposażeniu samochodów w poduszki powietrzne i typie pasów bezpieczeństwa. Ostatnia z tych sześciu cyfr to tak zwany numer kontrolny, dzięki któremu da się łatwo zweryfikować, czy przypadkiem nie doszło do ingerencji w kod.

7 ostatnich znaków to część numeru VIN indywidualna dla każdego auta. Zwykle można z nich odczytać między innymi numer fabryki i rocznik pojazdu, ale także rodzaj silnika i niektóre elementy wyposażenia. Kilka cyfr to po prostu numer egzemplarza, dzięki któremu VIN pozostaje zawsze niepowtarzalny i nie da się spotkać dwóch aut legitymujących się identycznym numerem.

Warto jednak wiedzieć, że istnieją wyjątki od reguły 17 cyfr. Dotyczy to przede wszystkim starszych pojazdów, ponieważ do lat 80 nie istniały jednolite zasady nadawania numerów VIN. Numer bywa również krótszy w sytuacji, gdy został legalnie zmieniony po utraceniu czytelności.

Gdzie znaleźć numer VIN samochodu?

Numer VIN powinien być zawsze podany w dowodzie rejestracyjnym, co jest regułą w każdym kraju. Przede wszystkim zostaje on jednak zapisany na tabliczce znamionowej, której szukać należy na podszybiu auta po stronie kierowcy. Drugi egzemplarz najczęściej umieszcza się na bocznym słupku, również po stronie kierowcy.

Do czego służy numer VIN?

Numer VIN ma w praktyce wiele zastosowań. Dzięki niemu możliwa jest dokładna identyfikacja samochodu, a ubezpieczyciele mogą przekonać się o jego historii, wyceniając wysokość składki OC i zniżek za bezszkodową jazdę. (Metody na wybór najkorzystniejszego OC zostały opisane w artykule pod adresem: https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/). Kierowca, który planuje kupić auto używane dzięki numerowy VIN może zweryfikować jego prawdziwy przebieg, a przede wszystkim sprawdzić, czy auto nie jest kradzione. W trakcie naprawy auta podanie numeru VIN w serwisie daje pewność, że zostaną wykorzystane odpowiednie dla tego modelu części. Bez numeru VIN powstawałoby pole do nadużyć.

śr. ocena 5 / głosów 1