Oddanie auta na skup. Kryteria opłacalności

Niekiedy ciężko rozstać się z ukochanym samochodem. Jednak pojazdy bardzo stare i zniszczone wymagają zazwyczaj regularnych oraz niezwykle kosztownych napraw. Może okazać się, że usuwanie usterek, ciągłe serwisowanie pochłonie taki sam budżet jak zakup innego, sprawnego auta. Wysłużony pojazd można zezłomować, ale wartą uwagi alternatywą jest oddanie go na skup.

Skup samochodów

Skup aut – co to takiego?

Skup aut jest miejscem, gdzie możemy bardzo szybko sprzedać nawet stary i zniszczony samochód. Transakcja jest oparta o cywilną umowę kupna – sprzedaży jest więc całkowicie legalna. Po nabyciu samochodu skup przeważnie zleca jego naprawę. Remont mogą przejść zarówno jego podzespoły, jak i karoseria. Wszystko po to, aby następnie sprzedać samochód kolejnemu nabywcy z zyskiem. Profit ten jest jednak zazwyczaj niewielki. Zdarza się również, że pojazd jest w stanie, który uniemożliwia jego zreperowanie. Wtedy jest on wyrejestrowywany oraz rozbierany na części. Skup w dalszej kolejności sprzedaje części, które są sprawne i nie uległy zużyciu.

Niektórzy kierowcy mylą skup aut z komisem samochodowym. Jednak warto pamiętać, że przy oddaniu pojazdu do komisu nie jest zawierana umowa sprzedaży. Komis pośredniczy jedynie w sprzedaży auta, które w dalszym ciągu (do momentu finalizacji transakcji) jest własnością kierowcy.

Dlaczego warto oddawać samochody do skupu aut?

Do skupu aut zawsze opłaca się oddawać leciwe modele i wyeksploatowane pojazdy. Szansa, że uda się je sprzedać w komisie czy na własną rękę jest naprawdę minimalna. Natomiast skupy samochodowe przyjmują auta w praktycznie każdym stanie, a właściciele szybko otrzymują swoją zapłatę. Wobec tego, jeżeli istnieje możliwość naprawy takiego samochodu, a niektóre z jego części w dalszym ciągu nadają się do użytku, warto udać się do skupu. Obecnie złomuje się głównie samochody, które są wrakami i mają doszczętnie zniszczone blachy.

„Transakcja w skupie aut zawsze przebiega szybko i sprawnie. Zarówno strona sprzedająca, jak i kupująca czerpią z niej duże korzyści. Skupy aut to więc interesująca alternatywa dla komisów samochodowych” – mówi pracownik z firmy Skup Samochodów za Gotówkę.

Skorzystanie z oferty skupu aut jest też dobrym rozwiązaniem, jeżeli właściciel pojazdu chce jak najszybciej pozbyć się swojego auta. Zapłatę otrzymuje zazwyczaj tuż po transakcji w formie gotówki. Oczekiwanie na potencjalnego klienta, który zdecyduje się na zakup starszego pojazdu, może trwać wiele miesięcy. W tym czasie obecny właściciel będzie musiał nadal ponosić koszty związane utrzymaniem samochodu, wśród których można wymienić opłacanie ubezpieczeń czy miejsca parkingowego.

śr. ocena 5 / głosów 1