Orientacyjne koszty sprowadzenia samochodu ze Stanów

Nie da się ukryć, że cena samochodów w USA potrafi być naprawdę atrakcyjna. Z tego względu sporo osób prywatnych i firm decyduje się na import auta zza oceanu. Warto jednak poznać orientacyjne koszty sprowadzenia samochodu ze Stanów – aby atrakcyjna oferta nie okazała się w ostateczności droższa, niż zakładaliśmy na początku. Na co zwrócić uwagę? Zapytaliśmy o to ekspertów.

Koszt sprowadzenia samochodu ze Stanów nie jest niski – jednak przy niektórych autach opłacalny. Szczególnie w przypadku luksusowych aut sportowych, które produkowane są również na naszym kontynencie. W przypadku takich aut nie powinno być problemów z dostępnością części, a ostateczny koszt może wynieść nawet kilkanaście tysięcy mniej niż zakup samochodu z Europy. Pomysłem do rozważenia jest również import klasyków, których wartość w USA jest mała ze względu na to, że samochody te wyszły już z obiegu. Jednak w ich przypadku istnieje ryzyko kosztownych remontów, dlatego jest to rozwiązanie dla pasjonatów, którzy będą zdawali sobie sprawę z możliwości braku części lub bardzo wysokich kosztów.

Zakup samochodu w Stanach

Pierwsze koszty, które należy wziąć pod uwagę związane są z samym zakupem oraz towarzyszącym temu opłatom. Pojechać po auto możemy sami – jednak wiąże się to z koniecznością zakupu biletów oraz otrzymaniem wizy. Jest to rozwiązanie o tyle komfortowe, że możemy dokładnie zobaczyć, co kupujemy. Wiąże się to jednak z ryzykiem, że nie znajdziemy samochodu, który by nas wystarczająco zainteresował. To także wyższy koszt, związany z koniecznością pobytu w Stanach.

Aut amerykańskich najlepiej szukać na aukcjach internetowych. Znajdziemy tam oferty dealerów i ubezpieczycieli, często w bardzo atrakcyjnych cenach. Najtańsze są zazwyczaj auta uszkodzone. Ich naprawa w warunkach amerykańskich jest zazwyczaj nieopłacalna. Nie może to być jednak  uszkodzenie świadczące o całkowitej niesprawności auta – samochód przeznaczony do kasacji zostanie zarejestrowany jako odpad i nie tylko nie będziemy mogli go zarejestrować, ale również poniesiemy karę finansową. Korzystając z zaufanych stron aukcyjnych możemy być jednak pewni, że auto jest dokładnie opisane, bez ukrywania poważnych uszkodzeń. Lepiej nie korzystać z aukcji ogólnodostępnych, na których mogą grasować oszuści – aukcje sprawdzone są dostępne wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników. Będziemy więc musieli skorzystać z usług firm, która w naszym imieniu zakupi auto na licytacji lub udostępni nam taką możliwość.

W przypadku skorzystania z licytacji zapłacimy za koszt samego samochodu, prowizję dla domu aukcyjnego oraz prowizję dla firmy, która w naszym imieniu wylicytuje auto. Możemy również ponieść koszt związany z wykonaniem przelewu z polskiego banku. Prowizja dla domu aukcyjnego jest zróżnicowana i może wynieść 300-700 USD, prowizja dla pośrednika za licytację to 100-200 USD, opłata do banku to około 30 USD.

Koszty transportu samochodu z USA

Kolejnym krokiem jest transport samochodu – mówi specjalista z firmy CarPlanet, oferującej import pojazdów z USA i Dubaju – Konieczne będzie opłacenie transportu z miejsca zakupu do portu. Koszt zależy od odległości i może wynieść od 150 do nawet 1200 USD. Kolejnymi opłatami jakie poniesiemy, będzie koszt kontenera, załadunku oraz transportu, który wyniesie w granicach 500-1000 USD. Transport drogą morską zajmuje mniej więcej 10-14 dni. Możemy wybrać port docelowy, do którego zostanie dostarczone auto. Najpopularniejszym portem docelowym jest Bremerhaven w Niemczech, choć samochód możemy dostarczyć również bezpośrednio do Polski przez port w Gdyni. Jednak u naszych zachodnich sąsiadów będzie po prostu nieco taniej – obowiązuje tan niższy niż w Polsce 19% VAT. Dodatkowo procedury są mniej skomplikowane – dodaje.

Za wyładowanie oraz formalności celne zapłacimy 380-450 Euro –  z czego 10% cła oraz 19% VAT. Akcyzę opłacamy w ciągu dwóch tygodni po dostarczeniu auta do Polski. Transport samochodu do kraju to koszt 1200-1500 zł. W przypadku, kiedy samochód dopłynie do portu w Gdyni będziemy musieli opłacić cło, akcyzę oraz VAT. Kwota jest zależna od wartości pojazdu oraz pojemności silnika. Wysokość cła to około 10%, akcyza od 3,1 do 18,6% oraz 23% podatek VAT.

Koszty przygotowania samochodu do jazdy po polskich drogach

Auta z USA często nie spełniają wymogów i nie mogą poruszać się po drogach europejskich bez niezbędnych przeróbek – mówi specjalista – Dotyczy to między innymi innego ustawienia i koloru świateł. Koszt trudno oszacować, ponieważ wiele zależy od modelu auta i zakresu przeprowadzonych prac. Konieczne jest również przetłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego (koszt to około 150 zł) oraz uiszczenie opłaty recyklingowej w kwocie 500 zł. Badanie techniczne pojazdu to koszt niecałych 100 zł, w przypadku samochodów powypadkowych drugie tyle trzeba zapłacić za dodatkowe badanie. Opłata za rejestrację pojazdu to koszt około 250 zł. Oczywiście należy także zapłacić obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Koszty mogą wydawać się spore, jednak w ostatecznym rozrachunku za auto, którego wartość w Europie wynosiłaby około 80 tysięcy złotych zapłacimy orientacyjnie jedynie 65 tysięcy. Warto jednak pamiętać, by do sprowadzenia auta ze Stanów podejść z głową – a najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych firm, które większość formalności załatwią za nas. Oczywiście, za usługę zapłacimy prowizję – jednak biorąc pod uwagę zaoszczędzony czas i nerwy zdecydowanie warto. W ten sposób otrzymamy wymarzone auto niemal pod sam dom.

śr. ocena 0 / głosów 0