Osłona podwozia do samochodów terenowych – czy warto

Płyta pod silnik, jak potocznie nazywa się osłonę podwozia, jest dobrym rozwiązaniem zarówno w autach sportowych, jak i terenowych. Jako, że jakość polskich dróg pozostawia wiele do życzenia, coraz częściej osłony montuje się nawet w samochodach, które nie są przeznaczone do jazdy w trudnych warunkach.

Zadanie osłony

Osłona podwozia w autach terenowych chroni istotne elementy przed uszkodzeniem, które spowodowane może być częstym najeżdżaniem na różne przeszkody, takie jak pniaki i kamienie (mogą one rozbić miskę olejową oraz pognieść wszystko, co znajdzie się na ich drodze). Ponadto, płyta silnika chroni jego komorę przed piaskiem, wodą i brudem, szczególnie w przypadku wjechania w nie z dużą prędkością.

-Pojazdy przeznaczone do wyścigów zazwyczaj posiadają ukształtowane aerodynamicznie osłony, które pełnią funkcję dyfuzorów przysysających auto do podłoża i stabilizujących go poprzecznie – dodaje ekspert reprezentujący Salon i Serwis Samochodów Amerykańskich EDMARK AUTO.

Zalety

Wśród wielu zalet osłon podwozia w samochodach terenowych wymienić można:

  • ochronę silnika i osprzętu przed uszkodzeniami wynikającymi z trudnych warunków jazdy,
  • czystość (do komory silnika przedostaje się mniejsza ilość kurzu, piachu, brudu i błota, dzięki czemu silnik nie musi być zbyt często myty, łatwiej się naprawia i z łatwością zobaczyć można wszystkie wycieki i usterki),
  • niższy poziom hałasu (osłona tłumi dobiegający z dołu hałas).

Dlaczego warto montować

Osłona podwozia to wręcz obowiązkowy element dla samochodów terenowych, które przystosowane są do jazdy w trudniejszych i bardziej wymagających warunkach. Stanowi najlepszą ochronę przed uszkodzeniami wywołanymi np. przez tryskające kamienie lub najechanie na niezauważoną przeszkodę, a to pozwoli zachować samochód i jego części w dobrym stanie.

Montażu osłony dokonać należy w sprawdzonym serwisie samochodowym.