Podróż busem za granicę jako alternatywa dla samolotu

Podróż samolotem jest z pewnością szybsza, dlatego umożliwia dotarcie wszędzie tam, gdzie busem zwyczajnie nie dojedziemy. Jednak w wiele bliższych miejsc możemy odbyć podróż zarówno samolotem, jak i busem. Może się wydawać, że samolot to znacznie lepsza opcja, lecz w praktyce okazuje się, że przejazd tradycyjnym środkiem komunikacji często jest bardziej komfortowy.

Podróż busem

Koszty transportu

Samolotem zdecydowanie opłaca się latać tam, gdzie przejazd samochodem będzie zbyt długi i męczący. Jeśli jednak chodzi o kraje europejskie w niedalekiej odległości od Polski, to trzeba wziąć pod uwagę także inne czynniki. W przypadku, gdy koszty podróży są dla nas najważniejsze, bus będzie najlepszy. Są także oferty przelotowe np. typu last minute, które można wykupić za grosze. Wymagają one jednak skrupulatnego śledzenia połączeń i cen. Ostatecznie termin wylotu na tani bilet przeważnie nie pokrywa się z czasem podróży, jaki sami zaplanowaliśmy. Ceny lotów samolotowych zależne są także od bagażu. Dodatkowa walizka może znacznie podwyższyć koszty taniego lotu.

Komfort podróży na całej trasie

 Choć sam lot z Polski do poszczególnych krajów europejskich jest krótki, należy doliczyć do niego kilka godzin związanych z całą otoczką podróży. Najpierw trzeba dostać się na wybrane lotnisko, co już na wstępie wymaga od nas zorganizowania transportu na daną godzinę. Przeważnie wymagane jest przybycie około 2 godziny wcześniej przed wylotem ze względu na odprawę. Po dostaniu się na miejsce także trzeba znaleźć transport, który dowiezie nas w określone miejsce. Lotniska zazwyczaj położone są w pewnej odległości od głównych miast. Ceny komunikacji i taksówek zależne będą od kraju. W efekcie na podróż od domu do celu trzeba poświęcić znacznie więcej czasu i pieniędzy niż może się wydawać. Natomiast wynajmując busa często mamy opcję przejazdu „od drzwi do drzwi”. Całą drogę można zminimalizować do jednego połączenia i jednej ceny.

Transport kilku osób

Bus to także doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy podróżujemy grupą osób. Możemy wtedy zarezerwować pojazd wraz z kierowcą, który dostosuje się do naszych wymagań. Dla określonej ilości pasażerów samolot będzie kosztował dużo drożej. Bus jest także znacznie łatwiej zorganizować na ostatnią chwilę. Jeśli jesteśmy pewni, na kiedy chcemy znaleźć się w danym kraju, możemy kilka miesięcy wcześniej wykupić lotnicze i w ten sposób zaoszczędzimy na cenie. Jednak jakakolwiek zmiana planów spowoduje utratę części środków.

Jak mówi ekspert z firmy Inter-Bus w Mirostowicach Dolnych: Autobusy na określonych połączeniach kursują dużo częściej. Przewoźnicy są w stanie w pewnym stopniu dostosowywać się do klientów.

śr. ocena 5 / głosów 1