Podróżowanie samochodem po obcym mieście. Zasady bezpieczeństwa

Podróżując samochodem po obcym mieście, powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad, po to, aby zadbać o bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu drogowego. Ułatwią nam one nie tylko sprawne poruszanie się w nieznanym terenie, ale również zaoszczędzą czas, który tracilibyśmy, gubiąc się w nieznanym mieście. Warto je poznać, zanim wyruszymy w podróż.

wynajem-samochodow

Niezależnie od tego, czy poruszamy się własnym autem, czy też wynajęliśmy pojazd z wypożyczalni, kierowanie samochodem w obcym mieście jest stresujące. Nie znamy jego topografii ani charakterystycznych punktów, dlatego, dla zachowania bezpieczeństwa, najważniejsza jest uważność kierowcy oraz jego pełna koncentracja. Równie ważne, co zachowanie kierującego, jest wyposażenie samochodu.

Bądź czujny

Przede wszystkim należy pamiętać, aby podróżując samochodem po obcym mieście, zachować jeszcze większą uwagę oraz koncentrację, niż po znanym nam terenie. Próbowanie bowiem tak zwanej„jazdy na pamięć” może skończyć się tragicznie. Rozglądajmy się bacznie dookoła i przyglądajmy się znakom. Warto jest zdjąć nogę z gazu, łatwiej będzie wówczas o szybszą reakcję, jeśli z nieuwagi wykonamy niewłaściwy lub niedozwolony manewr. Zrezygnujmy również z głośnego słuchania muzyki czy telefonicznych rozmów. Najważniejsze będzie bowiem, aby skoncentrować się maksymalnie na jeździe oraz pokonywanej trasie. Nie znając topografii miasta, dużo łatwiej jest popełnić błąd. Jeśli czas na to pozwoli, warto zaznajomić się wcześniej z planem ulic oraz ich układem. W ten sposób unikniemy przykrych niespodzianek, a jazda nie będzie tak stresująca.

Wyposaż swój samochód

Równie ważne co zachowanie kierowcy, będzie odpowiednie wyposażenie auta. Jeśli nasze auto nie spełnia wszystkich wymogów bezpieczeństwa, przemyślmy wypożyczenie samochodu z wypożyczalni. Większość z nich, jak na przykład wypożyczalnia samochodów Abacus, proponuje swoim klientom możliwość wypożyczenia w pełni wyposażonego auta na jeden dzień, co będzie idealnym rozwiązaniem na krótką wycieczkę do innego miasta.

Aby podróżować bezpiecznie po obcym mieście, nasze auto powinno posiadać system ABS, który pozwoli kierowcy zachować kontrolę nad pojazdem podczas nagłego hamowania, wynikającego, na przykład, z niespodziewanej sytuacji na drodze. Przyda się także czujnik parkowania, najlepiej z przodu i z tyłu. Nie znając topografii miasta ani możliwości, które stwarza ono kierowcom w zakresie parkowania, będziemy spokojniejsi, będąc zmuszonym zaparkować w mniej dogodnym miejscu, niż to, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Innym, niezbędnym elementem, który ułatwi nam podróżowanie po obcym mieście, będzie nawigacja.

Dzięki niej nie będziemy godzinami kluczyć, w poszukiwaniu drogi. W końcu, jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy auto z automatyczną skrzynią biegów. Dzięki niej, będziemy mogli skupić się wyłącznie na obserwacji otoczenia oraz znaków drogowych, bez konieczności nieustannego operowania sprzęgłem i biegami. Zamiast rozpraszać naszą uwagę dodatkowymi czynnościami, będziemy mogli skupić się wyłącznie na  bezpieczeństwie jazdy.

śr. ocena 5 / głosów 5