Profesjonalne czyszczenie tapicerki samochodowej

Brudne wnętrze samochodu nie jest dobrą wizytówką jego właściciela. Zdarza się jednak, że gwałtowne hamowanie spowoduje wylanie się kawy, upuszczenie tłustego jedzenia, a przewożenie niektórych rzeczy lub zwierząt zostawi ślad na tylnym siedzeniu. Co w takiej sytuacji zrobić? Wystarczy wyczyścić tapicerkę. Okazuje się, że to nie takie proste, a sam proces przebiega w kilku etapach, dlatego warto powierzyć tę czynność profesjonalistom.

czyszczenie tapicerki

Niewidoczny brud również daje się we znaki

Rodzajów tapicerek jest bardzo dużo. Różnią się od siebie kolorem, fakturą i jakością. Każda jednak brudzi się w podobny sposób, nawet jeśli tego nie widzimy – drobny brud i kurz mogą przez dłuższy czas utrzymywać się pozostając niedostrzegalne. Warto organizować czyszczenie tapicerki samochodowej regularnie, nie tylko w przypadku nagłej awarii i wystąpienia ogromnych tłustych plam z jedzenia lub błota.

Odkurzanie istotnym elementem czyszczenia tapicerki

Pierwszym zadaniem, jakie stoi przed właścicielem samochodu jest dokładne odkurzenie pojazdu. Istnieje wtedy mniejsze ryzyko powstania zacieków na czyszczonych powierzchniach. Odkurzenie samochodu jest bardzo ważne, ponieważ ok. 80% wszystkich zanieczyszczeń to drobinki kurzu, które nie są w stanie rozpuścić się w wodzie podczas prania. Należy zatem zajrzeć do każdej szczelinki – wykładziny pod przednimi fotelami, przestrzeni między fotelami a tunelem środkowym, powierzchni pod tylną kanapą oraz podsufitki. Okazuje się, że w tych miejscach jest sporo drobnego kurzu, piasku, błota, a także zapomnianych papierków lub folii.

Jak zabrać się do prania tapicerki?

Przed głównym zadaniem, czyli wypraniem tapicerki, warto oczyścić wszystkie plastikowe elementy wewnątrz auta, dzięki czemu unikniemy powstania brzydko wyglądających zacieków. Samo pranie, tak jak w przypadku odkurzania, również musi zostać przeprowadzone bardzo dokładnie. Należy pamiętać o każdym elemencie samochodu – podsufitce, bokach, fotelach i podłodze. Do tych czynności warto użyć profesjonalnych środków płuczących, odplamiaczy oraz rozpuszczalników. Po dokładnym wypraniu wszystkich elementów auto należy osuszyć. W przypadku chłodnych dni można to zrobić poprzez włączenie silnika, zamknięciu drzwi, uchyleniu tylnych szyb i włączeniu nadmuchów, których strumień powietrza kierujemy na podłogę i kratki. Po tym zabiegu wystarczy sprawdzić, czy na tapicerce nie ma widocznych plam i w razie ich wystąpienia, poczynić ewentualne poprawki.

Warto skorzystać z profesjonalnych usług

Przed zabraniem się do samodzielnego czyszczenia tapicerki samochodowej należy jednak zadać sobie pytanie: czy jest to opłacalne? Profesjonalna usługa wymaga wykorzystania specjalnego odkurzacza piorącego oraz odpowiednich płynów. Do tego dochodzi czas i odpowiednie miejsce, w którym moglibyśmy bez przeszkód wyczyścić samochód. W sytuacji, gdy chcemy, aby wszystko zostało wykonane szybko i precyzyjnie, lepszym rozwiązaniem jest udanie się po fachową pomoc, która pomoże nam w doprowadzeniu wnętrza auta. Oferuje ją serwis PIT STOP Poznań, który w swoim warsztacie świadczy również usługi autokosmetyki pojazdów. Wykorzystując w swojej pracy urządzenia marki KARCHER, bardzo dokładnie realizuje usługi prania tapicerek samochodowych.