Rola spojlerów w nadwoziu pojazdów

Spojlerami nazywamy dodatkowe elementy, które zmniejszają opór, zwiększają nacisk kół na jezdnię lub sprawiają, że pojazd jest bardziej stateczny. Mają za zadanie polepszyć własności aerodynamiczne samochodu. Stosuje się je zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych, przy czym w tych pierwszych często służą wyłącznie jako element dekoracyjny, który stylizuje nadwozie. Czym dokładnie są spojlery i jaką rolę odgrywają?

spojlery

Rodzaje spojlerów

Według fachowych źródeł i z punktu widzenia semantyki, spojlerami powinniśmy nazywać tylko elementy, które powodują oderwanie opływu na tylnej krawędzi dachu. Słowo pochodzi od angielskiego “spoil” czyli “psuć”. Spojler ma redukować niechciane turbulencje i opór, co polepsza jakość jazdy. Elementy, które są odsunięte od nadwozia, nazywamy skrzydłami. Powodują one wzrost oporu, a zatem zwiększają przyczepność. Ułatwiają wchodzenie w zakręt ze znacznie większą prędkością. Skrzydła dzielimy na trzy rodzaje – profilowane, stałe, przednie. Pierwsze ma regulowany profil i kąt nachylenia wektora docisku. Stałe nazywa się także “lotką”, nie ma regulacji kąta docisku i charakteryzuje się niewielkimi oporami przy niskich prędkościach. Przednie skrzydła stosuje się tylko w samochodach wyścigowych, by spowodować docisk przedniej osi pojazdu do powierzchni drogi. Spojler i skrzydło to zatem dwa różne elementy. Spojler ma zwiększać aerodynamikę pojazdu.

Zmniejszenie kosztów paliwa

Im bardziej opływowy samochód, tym mniej zużywa paliwa. Dlatego spojlery wykorzystuje się często w samochodach ciężarowych, które jak wiadomo, paliwa potrzebują sporo. Zastosowanie spojlerów na kabinach, które nazywa się również owiewkami, sprawia, że zmniejsza się opór na umieszczony za kabiną wysoki ładunek. Dobrze wykonany spojler może zmniejszyć opór powietrza o około 18%, co z kolei zmniejsza zużycie paliwa o 10%. Aerodynamikę takich pojazdów polepsza również zabudowa międzyosiowa, która pozwala zredukować koszty paliwa nawet o 5%, jak możemy przeczytać na stronie firmy Multi-Plast, która zajmuje się produkcją i montażem tego typu elementów.