Serwis instalacji gazowej. Regularne przeglądy podstawą bezpieczeństwa

Montaż systemu LPG w samochodach to coraz bardziej popularna praktyka. Do zalet instalacji gazowej w aucie należy przede wszystkim oszczędność – to skuteczny sposób na ekonomiczną jazdę. Warto jednak pamiętać, że instalacja gazowa to niezwykle skomplikowany układ pod względem technologicznym, dlatego dla jej poprawnego działania, a więc także dla bezpieczeństwa jazdy, niezbędne są regularne przeglądy LPG.

Przeglądy instalacji gazowej w samochodzie

Przegląd instalacji gazowej w aucie – dlaczego konieczny?

Instalacja LPG w autach zyskuje coraz więcej zwolenników, których kusi wyjątkowo niska cena gazu w porównaniu do kosztów zakupu benzyny. Aby jednak instalacja gazowa w samochodzie faktycznie przynosiła oczekiwane korzyści, a przede wszystkim była bezpieczna w eksploatacji, wymaga prawidłowego montażu oraz regularnych przeglądów. Oczywiście każdy samochód powinien przechodzić obligatoryjne przeglądy w stacji kontroli pojazdów, jednak w przypadku instalacji gazowej jedna wizyta na rok może nie być wystarczająca. Wiele zależy tu od liczby przejechanych kilometrów, co ma kluczowe znaczenie dla stanu instalacji gazowej. Warto bowiem pamiętać, że w jej skład wchodzi wiele zaawansowanych technologicznie podzespołów, które z czasem ulegają zużyciu i rozregulowaniu. Awaria któregoś z nich to poważne ryzyko dla kierowcy i pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Regularne przeglądy pozwolą w porę wykryć ewentualne usterki, a wdrożone zabiegi, takie jak wymiana filtrów, zapobiegną niebezpieczeństwu na drodze. Kiedy w takim razie wykonać przegląd instalacji LPG? Warto kierować się tu zaleceniami producenta części – każdy z nich sugeruje bowiem konkretną liczbę przejechanych kilometrów, po których warto sprawdzić instalację – często jest to 10-15 tysięcy km. Dobrą praktyką jest także wykonanie przeglądu po wymagającym sezonie jesienno-zimowym.

Na czym polegają przeglądy instalacji gazowej w samochodzie?

O ile podczas okresowych przeglądów w stacji kontroli pojazdów sprawdza się prawidłowość montażu instalacji gazowej w samochodzie oraz ważność świadectwa legalizacji butli, to przeglądy w wyspecjalizowanych firmach zajmujących się LPG mają szerszy zakres. Tego typu usługi świadczą renomowane serwisy samochodowe, takie jak firma Sabat z Lublina. Co dokładnie powinni sprawdzić wykwalifikowani specjaliści?

  • Filtry – pełnią istotną rolę w instalacji gazowej, przechwytując zanieczyszczenia. Podczas przeglądu należy sprawdzić i ewentualnie wymienić filtry zarówno fazy lotnej, jak również ciekłej, a także wyczyścić ich obudowy.
  • Sterowniki – rozregulowanie sterowników to częsta usterka instalacji LPG w samochodzie. Przegląd powinien obejmować weryfikację ich ustawień i ewentualną kalibrację.

Poza tym warto sprawdzić zbiornik i węże gumowe w celu wykrycia ewentualnych nieszczelności, a także skontrolować stan reduktora, świec i innych części, które w przypadku instalacji gazowej podlegają intensywnej eksploatacji. Regularne przeglądy instalacji gazowe w samochodzie to gwarancja bezpiecznej i ekonomicznej jazdy.

śr. ocena 5 / głosów 1