W jaki sposób dbać o silnik samochodu?

Samochody stają się niezbędnym elementem naszego życia. Chcemy przemieszczać się szybko i wygodnie. Mało kto przepada za komunikacją miejską. Tłok, opóźnione autobusy, nieprzyjemni kierowcy – to wszystko sprawia, że wolimy podróżować własnym autem. Ale żeby jazda była bezpieczna oraz komfortowa, musimy we właściwy sposób dbać o samochód.

Silnik, czyli jak troszczyć się o serce samochodu

Pojazd stanowi spójną całość. Jeśli jeden jego element zaczyna szwankować i nic z tym nie zrobimy, pociągnie za sobą serię kolejnych usterek. Najważniejszą częścią każdego pojazdu jest silnik. Aby podróżować bezpiecznie i komfortowo, powinniśmy zwrócić na niego szczególną uwagę, zarówno kiedy oddajemy auto do warsztatu, jak i podczas codziennej jazdy. Najlepsze dla samochodów są długie przebiegi oraz ustalona temperatura. Silniki są najbardziej wrażliwe tuż po uruchomieniu auta, kiedy jeszcze nie zdążyły się rozgrzać. Dlatego kiedy często jeździmy na bardzo krótkie dystanse, np. do pobliskiego sklepu, lepiej jest tego zaprzestać – dzięki temu wydłużymy żywotność jednostki napędowej. Jeśli chcemy dbać o silnik samochodu, powinniśmy też starać się nie jeździć na zbyt niskich obrotach. Przeciążają serce pojazdów, dlatego warto unikać takiej jazdy.

W jaki sposób jeszcze dbać o jednostkę napędową?

Poza poprawnym sposobem jazdy, należy zwracać uwagę na jakość paliwa bądź oleju napędowego. Im gorsza jakość, tym bardziej psuje silnik. Chociaż na stacji benzynowej zapłacimy mniej, później znacznie więcej wydamy na naprawy. Trzeba także regularnie wymieniać olej, zwracając uwagę na wskazania producenta. Jeżdżąc naprawdę często, warto regularnie sprawdzać, czy poziom oleju faktycznie jest właściwy, ponieważ może zużywać się szybciej, niż wskazywałyby na to zalecenia.

Jak wybrać odpowiedni serwis samochodowy?

Oddając samochód do naprawy bądź w celu dokonania przeglądu, powinniśmy mieć pewność, że powierzamy go w ręce profesjonalistów. Serwis samochodowy powinien posiadać specjalistyczne narzędzia, pozwalające wykonać wszelkie prace warsztatowe oraz zatrudniać wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników. Dzięki temu prowadzone usługi będą świadczone kompleksowo, a my będziemy zadowoleni ze sprawnego działania naszego pojazdu – komentuje nasz rozmówca z serwisu samochodowego FABEN.