Jak szukać mechanika samochodowego?

Każdy właściciel auta doskonale wie, że wszystko jest dobrze, dopóki samochód nie zaczyna się psuć. Co więcej, wie również, że drobne usterki i wykonywane od ręki zabiegi kosmetyczne u mechanika to pryszcz w stosunku do poważnych awarii i zepsuć, których przyczyna jest czasem nieznana. O ile drobne naprawy wykonamy u pierwszego lepszego mechanika, o tyle z groźnymi przypadkami udajemy się… No właśnie, gdzie się udajemy?

mechanik samochodowy

Wiele osób ma wyrobione swoje zdanie na podstawie własnych doświadczeń. W sytuacji kryzysowej zwracamy się do zaufanego mechanika albo ulubionego warsztatu. Pamiętajmy, że auto może nas czasem zawieść w trasie, daleko od domu albo wtedy, gdy nasz pan mechanik jest na urlopie. Warto wiedzieć, jakie kroki należy wtedy poczynić.

Mechanik na miejscu

Skomplikowana naprawa wymaga niezawodnego specjalisty, który rozwiąże przyczynę, a nie spowoduje dodatkowych usterek. Zakładów mechanicznych jest bardzo wiele, bez wątpienia pierwszym kryterium wyboru jest lokalizacja. Nic dziwnego w tym, że szukamy usługi jak najbliżej (nie tylko miejsca zamieszkania, lecz także miejsca awarii, np. ze względu na konieczność holowania auta).

Bez wywiadu ani rusz

Następnym etapem jest rozeznanie. Jeżeli mamy na to czas, zróbmy mały wywiad z warsztatem, który bierzemy pod uwagę. Przede wszystkim sprawdźmy jakość usług, fachowe podejście oraz umiejętności, zapytajmy o czas naprawy, przybliżone koszty i możliwość uzyskania auta zastępczego. Koniecznie dowiedzmy się, jakich części zapasowych użyje mechanik. Powinniśmy mieć gwarancję jakości samej usługi, a także zastosowanych zamienników.

Bądź czujny

Uwaga! Taki wywiad przeprowadzają obie strony! Zwróć uwagę na to, czy mechanik samochodowy po wysłuchaniu Cię i udzieleniu odpowiedzi na Twoje pytania, sam zapyta Cię o podstawowe kwestie. Informacja o użytkowaniu auta, jego historii, ewentualnych problemach i dokumentacja są niezbędne do sprawnej i bezpiecznej naprawy.

Bądź szczodry

Wyboru mechanika samochodowego nigdy nie uzależniaj od ceny wykonanej przez niego usługi. Czasem za zbyt atrakcyjną ceną kryje się wiele niebezpieczeństw: począwszy od partackiej pracy, poprzez ryzyko najsłabszych produktów i zamienników i niesumienności aż do skrajnych sytuacji, w których mechanicy okazują się oszustami. Wybierz droższego mechanika, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, aby mieć pewność, że nie pożałujesz wyboru. Zawsze trzeba być świadomym konsekwencjom.