Traktorki ogrodowe – do jakich prac się nadają?

Traktorki ogrodowe są niezwykle przydatnym urządzeniem dla wszystkich właścicieli większych ogrodów. W odróżnieniu od tradycyjnych kosiarek, posiadają bardzo wiele funkcji, które znakomicie ułatwiają wykonywanie różnego typu prac w ogrodzie.

Charakterystyka traktorków

Traktorki ogrodowe są znakomitym wyborem dla osób, których działki posiadają powierzchnie co najmniej 2 tys. m2. Przy działkach o mniejszych powierzchniach, ich zakup nie będzie po prostu opłacalny, ponieważ nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać ich możliwości.

Tego typu urządzenia zazwyczaj są napędzane jednocylindrowym, czterosuwowym silnikiem. Zamontowany on jest w ramie wykonanej z profili stalowych. Układ przeniesienia napędu opiera się na łańcuchach i paskach klinowych, jednak w droższych modelach stosuje się również automatyczną skrzynię biegów. Co prawda traktorki posiadają bardzo prostą budowę, jednak charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością oraz odpornością na trudne warunki pogodowe, dzięki czemu mogą być z powodzeniem użytkowane przez cały rok.

Koszenie trawy

Głównym sposobem zastosowania tego typu sprzętu jest koszenie trawników. W zależności od wielkości powierzchni działki oraz ukształtowania terenu mamy do wyboru małe traktorki przystosowane do trawników o średniej powierzchni (od 2 do 10 tys. m2), traktorki przeznaczone do wielkich powierzchni (powyżej 10 tys. m2) oraz traktorki przystosowane do pracy na trudnym terenie (główna różnica polega na mniejszym promieniu skrętu, który umożliwia jazdę pomiędzy drzewami i krzewami). Każdy z wymienionych rodzajów traktorków ogrodowych różni się mocą silnika oraz wielkością agregatu koszącego.

Wyposażenie dodatkowe

Dzięki możliwości wyposażenia naszego traktorka w dodatkowe akcesoria, możemy za jego pomocą wykonywać także szereg innych prac. Jak tłumaczy nasz rozmówca z firmy Tips Plus, która specjalizuje się w sprzedaży m.in. kosiarek, pilarek oraz innego rodzaju sprzętu ogrodowego – Lista dodatkowych akcesoriów do traktorków, które w poważny sposób ułatwiają wykonywanie prac w ogrodzie jest bardzo długa. Traktorki mogą być wyposażone m.in. w przyczepki do przewożenia sprzętu ogrodowego czy porąbanego drewna na opał, służący do odgarniania śniegu pług, bardzo przydatne zimą piaskarki, dzięki którym z łatwością będziemy w stanie równomiernie posypać piaskiem drogę czy chodniki oraz wiele innych.

Wśród innych elementów wyposażenia dodatkowego warto wymienić chociażby:

Siewniki, które umożliwiają łatwe i równomierne rozsypywanie nasion trawy oraz nawóz,

Walce do ugniatania trawy bo wysianiu,

Aeratory i wertykulatory do rozluźniania i napowietrzania gleby oraz do niszczenia chwastów,

Szeroką ofertę traktorków ogrodowych oraz wielu przydatnych akcesoriów można znaleźć między innymi we wspomnianym już wcześniej sklepie internetowym Tips Plus.