U kogo można uzyskać pomoc w uzyskaniu odszkodowania z OC sprawcy?

Wypadek na drodze może zdarzyć się każdemu kierowcy – szczególnie trudne są sytuacje zawinione przez innego kierowcę. Co powinniśmy wtedy zrobić, by uzyskać odszkodowanie? U kogo w razie konieczności szukać pomocy?

Odszkodowanie z OC sprawcy – o czym pamiętać?

OC to ubezpieczenie obowiązkowe, które powinien wykupić każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu – choć zdawałoby się, że uzyskanie rekompensaty w takiej sytuacji powinno być proste i szybkie, to w praktyce takie nie jest. Dlatego też warto zawczasu dowiedzieć się nieco więcej o procesie dochodzenia swoich praw do odszkodowania.

Do kogo zgłaszamy się w sprawie odszkodowania?

Jeśli z winy innego kierowcy nasze auto doznało szkód, powinniśmy złożyć wniosek o ich likwidację do zakładu ubezpieczeniowego sprawcy. Możemy kontaktować się z tą firmą telefoniczne lub za pośrednictwem internetowego formularza. We wniosku który składamy powinny znaleźć się dane nasze oraz sprawcy – jego imię, nazwisko, PESEL, numer polisy, numery rejestracyjne i marki obu pojazdów biorących udział w kolizji oraz data i okoliczności wypadku. Najkorzystniejszą sytuacją jest, gdy sprawca przyzna się do winy i przekaże nam dane potrzebne do wniosku. Jeśli nie jesteśmy w stanie dojść do porozumienia, konieczne jest wezwanie policji. W takim wypadku do wniosku dołączamy również dane jednostki policji, która została wysłana na miejsce zdarzenia.

Ustalenie rozmiarów szkody

Po otrzymaniu wniosku ubezpieczyciel wysyła swojego rzeczoznawcę, który ogląda samochodów i ocenia rozmiary zniszczeń, sporządzając przy tym dokumentację. Należy pamiętać, by pokazać rzeczoznawcy wszystkie szkody – w przeciwnym wypadku ubezpieczyciel będzie miał podstawy do wypłacenia nam odszkodowania jedynie za te zniszczenia, które zostały uwzględnione w dokumentacji. Jeśli musimy naprawić samochód przed przybyciem rzeczoznawcy, powinniśmy jak najlepiej udokumentować jego stan przed naprawą za pomocą zdjęć. Ubezpieczyciel opracowuje kosztorys napraw, który powinien obejmować między innymi oryginalne części zamienne do auta – odstąpienie od tego warunku jest możliwe wyłączenie wtedy, gdy sami wyrazimy na to zgodę, lub gdy w aucie zostały już wcześniej użyte zamienniki.

Kto może nam pomóc?

Negocjacje i formalności związane z uzyskiwaniem odszkodowania z OC sprawcy mogą być bardzo czasochłonne i męczące, a i tak nie mamy pewności, że uzyskamy zadowalającą nas sumę. W tym celu warto skorzystać z usług przedstawicieli, takich jak Europejskie Centrum Pomocy Poszkodowanym. Ich zadaniem jest nie tylko wspieranie poszkodowanych, udzielanie im informacji i porad związanych z uzyskiwaniem odszkodowania, ale również kompletowanie dokumentacji, pilnowanie formalności oraz reprezentowanie nas przed ubezpieczycielem.