W jaki sposób dokonuje się pomiarów zużycia paliwa przez pojazdy?

Poziom zużycia paliwa, jest jednym z parametrów, którymi kierowcy kierują się podczas wyboru nowego pojazdu. Często jednak zużycie paliwa podawane przez producentów różni się od tego, ile paliwa zużywamy w trasie. Dlaczego tak się dzieje? W jaki sposób dokonuje się pomiarów zużycia paliwa? Co ma wpływ na wyniki takiego badania? Odpowiedzi znajdziecie w naszym krótkim artykule!

zuzycie-paliwa

Od czego zależy poziom zużycia paliwa?

Producenci podają zwykle informację, na temat poziomu zużycia paliwa, przez pojazd, który wyprodukowali. Jednak dość często zdarza się, że rzeczywisty poziom zużycia paliwa jest inny, niż ten podany przez producentów. Z czego to wynika? Na informacje, które uzyskamy na temat zużycia paliwa wpływa wiele różnych czynników. Ogromne znaczenie ma tu przede wszystkim przyjęta metoda pomiaru, oraz warunki, w jakich sprawdzamy spalanie paliwa przez nasz pojazd. Warunki ruchu, czyli normalna eksploatacja auta, są różne, od warunków laboratoryjnych, w których zwykle przeprowadzane są testy producenckie. Na zużycie paliwa wpływ ma technika jazdy, przygotowanie auta, ale także warunki panujące na drodze – na zwykłej jezdni pojazd musi pokonywać nierówności i dostosowywać prędkość do otoczenia. W laboratorium tak nie jest.

W nowoczesnym laboratorium

Dobrze wykonane pomiary średniego zużycia paliwa, powinny być jak najbliższe rzeczywistości. W laboratorium nie da się całkowicie oddać warunków jazdy po normalnej drodze, jednak pracownicy tego rodzaju placówek analitycznych i badawczych robią wszystko, by stworzyć warunki do testów, które będą pozwalały na osiągnięcie jak najbardziej precyzyjnych wyników. Nowoczesne laboratorium, zajmujące się między innymi wykonywaniem pomiarów zużycia paliwa przez pojazdy różnego typu, prowadzi przedsiębiorstwo Przemysłowy Instytut Motoryzacji. Firma prowadzi wiele zaawansowanych technologicznie projektów badawczych, dzięki czemu realizuje zamówienia dla wielu partnerów biznesowych.

Co zwiększa zużycie paliwa?

Warto wiedzieć, że niektóre czynniki zdecydowanie zwiększają średnie zużycie paliwa naszego pojazdu. Zalicza się do tego przede wszystkim stan techniczny pojazdu –nowe auto prosto z salonu jest w perfekcyjnej kondycji, dlatego jego zużycie paliwa jest niższe. Samochód, który przejechał już sporo kilometrów, a przy tym jest nieco zaniedbany, będzie spalać więcej. Na zużycie paliwa wpływają tez warunki atmosferyczne – zimą spalamy więcej. Sprawę pogarszają jeszcze opony zimowe.

śr. ocena 5 / głosów 5