W jaki sposób wykonuje się regenerację turbosprężarek?

W dzisiejszych czasach posiadanie auta nie świadczy już wysokim statusie. Ma go niemal każda rodzina, ponieważ własny samochód pozwala zawieźć dzieci do szkoły, pojechać do pracy czy wybrać się za miasto w wolny, ciepły weekend. Głowy rodziny lubią dbać o swoje cztery kółka, dlatego często decydują się na montaż turbosprężarek. Co jednak zrobić, kiedy silnik z usprawnieniem odmawia posłuszeństwa? Konieczna jest regeneracja turbosprężarek.

regeneracje-turbosprezarek

Jak działa turbosprężarka?

Turbosprężarka to element silnika, pozwalający zwiększyć jego moc. W jaki sposób działa? Gazy wylotowe, które kierują się na turbinę, równocześnie mają za zadanie napędzić wirnik sprężarki. To sprawia, że do cylindra dostaje się większa ilość tlenu, dzięki czemu spala się większa ilość paliwa.

Regeneracja turbosprężarki – podstawowe informacje

Jak wykonać regenerację turbosprężarek? Należy przede wszystkim znaleźć odpowiedni serwis, którego pracownicy profesjonalnie podejdą do zadania. Kiedy to zrobimy, fachowcy należycie zajmą się naszym autem, ale warto wiedzieć, co będą robić. Turbosprężarkę należy rozłożyć na części, a następnie włożyć wszystkie elementy do myjki wysokociśnieniowej, aby dokładnie je oczyścić. Następnie komponenty trafiają do piaskarki, w celu poddania ich zabiegowi kryształkowania. Później należy zweryfikować każdy element pod kątem jego uszkodzeń czy zużycia. Na pewno okaże się, że niektóre części trzeba będzie wymienić. Kolejnym etapem jest wyważanie podzespołów i ponowne złożenie turbiny. Potem turbosprężarka poddawana jest testom, mającym sprawdzić prawidłowość jej działania. Na koniec wykonuje się precyzyjną kalibrację zmiennej geometrii.

W jaki sposób dbać o silnik z turbosprężarką?

O silnik z turbosprężarką należy we właściwy sposób dbać, aby nie być zmuszonym zbyt szybko szukać serwisu turbosprężarek – mówi nasz ekspert z firmy TURBOJULITA.

Co zatem trzeba zrobić? W pierwszym rzędzie musimy dbać o dobry system smarowania turbiny. Konieczny jest do tego dobrej jakości olej, tanie zamienniki na pewno się nie sprawdzą. Musi być nie tylko właściwie dobrany, ale również dostarczany w wymaganych ilościach. Po drugie po odpaleniu silnika należy czekać na jego nagrzanie, po długiej pracy zaś – turbosprężarka ma odpocząć. Dlatego silnika nie można gasić, gdy tylko staniemy na parkingu. Ponadto, nieodzowne jest regularne sprawdzanie filtru powietrza, ponieważ turbosprężarka mocno wpływa na poziom jego zabrudzenia. Nie wpływa to na silnik, ale na komfort jazdy bez wątpienia. Pamiętając o tych zaleceniach, nawet bardziej wrażliwy na awarie silnik z turbosprężarką będzie się sprawować znakomicie.