Wszystko, co musisz wiedzieć o serwisie klimatyzacji

Klimatyzacja w samochodzie stała się już powszechnym standardem. Aby jednak działała ona prawidłowo przez długi okres, należy poddawać ją regularnym przeglądom, o czym często zapominają nawet doświadczeni kierowcy. Czytając poniższy artykuł dowiesz się, co należy robić, aby nie dopuścić do braku jej sprawności.

serwis klimatyzacji

Używaj klimatyzacji w okresie zimowym

Zbliża się zima, a wraz z nią chłodne dni, które nie sprzyjają używaniu klimatyzacji w samochodzie. Jednak pierwszym krokiem do utrzymania w dobrym stanie całego układu klimatyzacji jest częste z niej korzystanie. Różne mechanizmy pozostające bez użytkowania przez dłuższy okres mogą szwankować, dlatego zalecane jest włączanie klimatyzacji co jakiś czas nawet zimą, kiedy temperatura na zewnątrz nie zachęcą do chłodzenia wnętrza samochodu. Najlepiej na kilka minut co dwa tygodnie.

Kiedy i gdzie należy przeprowadzić serwis klimatyzacji?

Rzadziej, ale systematycznie, należy układ klimatyzacji poddawać serwisowi. Związane jest to z faktem, że jest ona narażona na wstrząsy oraz drgania, co może doprowadzić do uszkodzeń i wycieków czynników chłodzących. Tutaj najwygodniejszą porą jest wiosna, kiedy nadchodzą cieplejsze dni. Samochód pozostawiony w specjalistycznym warsztacie lub autoryzowanej stacji obsługi (ASO) zostanie poddany rutynowym badaniom – sprawdzeniu kondycji sprężarki, skuteczności chłodzenia układu i poziomu ilości czynnika chłodzącego. Dodatkowo fachowcy usuną wszelkie usterki i nieszczelności, a gdy zajdzie taka potrzeba wymienią kompresor i „odgrzybią” klimatyzację.

Profesjonalny serwis klimatyzacji samochodowej można przeprowadzić w Lublinie, gdzie firma Auto-Trans dokonuje przeglądów układu klimatyzacji i wszelkich napraw, łącznie z badaniem szczelności, a także odkaża i „odgrzybia” kanały wentylacyjne.