Jak wybrać dobry olej silnikowy? Kilka prostych porad

Olej silnikowy to jeden z podstawowych elementów układu silnikowego pojazdu. Bez należytego oleju, samochód nie będzie mógł sprawnie funkcjonować. Wybór konkretnego produktu bywa niełatwy, zwłaszcza gdy nie posiadamy dostatecznej wiedzy w temacie płynów eksploatacyjnych. Przy zakupie nie możemy pozwolić sobie na pełną dowolność. Wiele zależy od wymagań technicznych i zaleceń producenckich dla danego samochodu.

Jak wybrać dobry olej silnikowy? Kilka prostych porad

Lepkość oleju silnikowego

Lepkość to bardzo ważny parametr, informujący o tym jak dany olej zachowuje się w zależności od temperatury. Odpowiedni symbol możemy znaleźć na przedniej etykiecie produktu. W uproszczeniu można przyjąć, że im niższa wartość przed literą W, tym lepiej olej sprawdza się w niskich temperaturach (to znaczy, że wolniej gęstnieje). Im wyższa jest druga wartość (umieszczona po literze W), tym olej wolniej rzednie wraz ze wzrostem temperatury.

Baza olejowa

Przed zakupem oleju powinniśmy zwrócić uwagę na jego bazę. Wyróżniamy oleje znakowane jako syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne. Bazy do olejów syntetycznych powstają w wyniku syntezy chemicznej. Są odporniejsze na starzenie się i doskonale znoszą wysokie temperatury. Oleje mineralne powstają w wyniku rafinacji ropy naftowej. Przeważnie są gęstsze i mają nieco gorsze, mniej stabilne parametry niż oleje syntetyczne i półsyntetyczne.

Klasyfikacja jakości

Jakość oleju silnikowego jest najczęściej określana w dwóch klasyfikacjach – API oraz ACEA. Ta pierwsza lepiej pasuje do silników amerykańskich, ta druga do europejskich. Obie bazują na systemach symboli wykorzystujących litery alfabetu. Oprócz wymienionych klasyfikacji, występują odrębne wymagania producentów silników. Warto o nich pamiętać, ponieważ poszczególni producenci mogą formułować własne, dodatkowe wymogi względem olejów.

Podstawowe informacje o oleju

Cennych informacji o oleju dostarcza instrukcja pojazdu. Znajdziemy tam wykaz wszystkich niezbędnych parametrów wraz z aprobatami producenckimi. W przypadku nabywania samochodu z drugiej ręki który nie posiada instrukcji, warto zapytać o olej poprzedniego właściciela pojazdu. W doborze oleju pomagają też specjaliści sklepów z płynami eksploatacyjnymi. Porad i wskazówek udzielają między innymi przedstawiciele firmy Buwar.